KSČM a ČSSD našly shodu ohledně vyšší daně. Nebezpečný návrh, varuje ekonom

KSČM, která toleruje současnou menšinovou vládu Andreje Babiše, v poslední době vznáší stále další požadavky. Po zavedení pěti týdnů dovolené usiluje také o progresivní zdanění, které podporuje i vládní ČSSD, u níž pro něj zřejmě najde podporu dříve než u ANO, která má ve Sněmovně 78 poslanců.

"Všechno, co KSČM požaduje, je už dávno v programu ČSSD. Tudíž pokud je podmínkou KSČM pro toleranci vlády plnění sociálnědemokratického programu, nemáme s tím problém,“ odpověděl v interview pro CNN Prima NEWS vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček na otázku, jaký je postoj sociálních demokratů k pětitýdenní dovolené a druhé sazbě daně ze zisku. Stejného názoru byla i šéfka resortu práce Jana Maláčová, taktéž za ČSSD.

Odlišný postoj ale zaujala ministryně financí Alena Schillerová (ANO), podle níž by větší daňová zátěž pro firmy v době nadcházející krize, kdy budou muset zápasit o svojí existenci, byla spíše kontraproduktivní. 

Právnické osoby musejí platit 19 % daň. KSČM už dříve avizovala, že by firmy do zisku deseti milionů měly platit stávající výši daně, zatímco ty, které by jej přesáhly, by zdanila 25 procenty. Zda by tomu tak bylo i teď, ještě není jasné, neboť komunisté vládní ANO dosud neseznámili s podrobnými detaily svého návrhu.

Ekonomičtí experti jsou nicméně přesvědčení, že návrh na progresivní zdanění spíše uškodí než pomůže. Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka by mohlo být dokonce i nebezpečné.

"Jedná se o nebezpečný návrh, který bude snižovat konkurenceschopnost naší země v očích zahraničních investorů. Ti raději podnikají v zemích s nízkým daňovým zatížením,“ informoval.

Lukáš Kovanda z Czech Fund dále také uvedl, že další sazba daně znamená komplikaci celého finančního práva, a že by jejich počet měl být spíše snižován. I on má za to, že se nejedná o dobrý nápad.

Kdyby nebylo hlasů KSČM, nepodařilo by se současné menšinové vládě ANO a ČSSD získat důvěru Poslanecké sněmovny. Komunisté, kteří se 30 let po sametové revoluci dostali částečně k moci, vznesli sedm požadavků, přičemž pravidelně vyhodnocují jejich plnění.

Z jejich hlediska se svým způsobem jedná o největší úspěch v polistopadové éře, neboť byli po léta nucení setrvávat v opozici a de facto politické izolaci. Poprvé chtěl pro svou vládu využít jejich hlasů bývalý předseda lidovců Miroslav Kalousek.

Komunističtí politici sami veřejně deklarují, že se snaží maximálně využít příležitosti, která se jim naskytla. "Když už máme postavení toleranční strany, snažíme se dělat věci ve prospěch občanů,“ nechal se pro CNN Prima NEWS nedávno slyšet předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Související

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

Více souvisejících

Daně KSČM ČSSD firmy Vláda ČR Lukáš Kovanda - Štěpán Křeček

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 4 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Bidenovi záleží na Američanech, shodnou se zahraniční lídři. Jeho rozhodnutí odstoupit oceňují

Zahraniční lídři ocenili šéfa Bílého domu Joe Bidena jako člověka, kterému záleží na americkém lidu. Stalo se tak poté, co v neděli odstoupil z kandidatury u listopadových prezidentských voleb v USA. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy