Pandemie narušila fórum hejtmanů zemí V4, přijelo o polovinu méně účastníků

Na dnešní první fórum hejtmanů zemí visegrádské skupiny v Čestlicích přijelo kvůli koronavirové pandemii méně diskutujících. Zúčastnili se ho zástupci 22 regionů, původně jich mělo být 48. Někteří se ale připojili prostřednictvím videokonference.

Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) se setkání, které iniciovala, mělo konat v květnu, epidemie si však vynutila jeho odklad. Opatření kvůli covidu-19 nakonec poznamenala účast na fóru i teď.

"Koronavirus nás bude provázet ještě dlouho, právě jeho dopady ukazují, jak je důležitá spolupráce na všech úrovních," uvedla Pokorná Jermanová, která se dnešní akce zúčastnila jako jediná hejtmanka z ČR. Další kraje zastupovali náměstci. Na příštím fóru, které se má konat na Slovensku, by podle Pokorné Jermanové měla být účast českých hejtmanů lepší. "Doufám, že kolegům budou podány informace a že na Slovensko již přijedeme v plném počtu," dodala.

Na setkání nedorazil ani ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který měl přednést jeden z úvodních projevů. Omluvil se z pracovních důvodů, nahradil ho náměstek Jiří Nováček. Později během dne se k diskutujícím přidala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Zástupci regionů jednali o bezpečnosti, kybernetické bezpečnosti a digitalizaci úřadů. Probírali i regionální rozvoj, cestovní ruch a ochranu kulturních památek. Dalšími tématy bylo propojení institucí, inovace a chytré technologie, ochrana životního prostředí a spolupráce regionů v rámci Evropského výboru regionů, EU a V4.

Nováček ČTK během konference řekl, že koronavirová pandemie v některých oblastech utlumila a v jiných naopak nastartovala spolupráci regionů. Utrpěl cestovní ruch, na druhou stranu bylo třeba spolupracovat při jiných úkolech. "Koronavirus nezná hranice, každý z těch regionů musel čelit podobné hrozbě. Museli jsme spolupracovat i na tom, jak bude uspořádán přeshraniční styk," uvedl Nováček. Kraje podle něj během pandemie prokázaly, že umějí efektivně řídit svá území.

Maršálek Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylski připomněl dosavadní spolupráci regionů při obchodních aktivitách či na veletrzích. Přivítal by, kdyby více českých turistů jezdilo do Polska a polští se zajímali o jiná česká místa než jen o Prahu. Právě v době pandemie se podle něj ukazuje, jak je přeshraniční spolupráce důležitá.

Na setkání promluvil například i trnavský župan Jozef Viskupič, který navrhl uspořádání příštího fóra na Slovensku. Kromě zástupců regionů zemí V4 na konferenci dorazili také představitelé Kyjevské oblasti na Ukrajině.

Související

Daně, ilustrační fotografie

Stanjura se s hejtmany shodl, že by se měl změnit systém rozpočtového určení daní

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se dnes s hejtmany shodl na tom, že by se měl změnit systém rozpočtového určení daní, který určuje, jaký podíl a podle jakých kritérií z vybraných daní regiony získají. Zástupci krajů chtějí současný systém změnit, s čímž ministr souhlasil a požádal je, aby za Asociaci krajů České republiky (AKČR) dokončili návrh kritérií tak, aby jej mohl předložit vládě k projednání.

Více souvisejících

Hejtmani Jaroslava Jermanová (hnutí ANO) Jan Hamáček visegradská čtyřka Středočeský kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 4 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 12 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy