Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes potvrdil slova ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), že nákup nových léků proti koronaviru neblokují opatření spojená s rozpočtovým provizoriem. Jednání o nákupu za 1,8 miliardy korun vede Válek s firmou Pfizer, podle Stanjury firma požaduje, aby smlouvu uzavřel stát. Ministr financí to dnes řekl novinářům.
"Našli jsme řešení s panem ministrem, žádný problém to není," uvedl Stanjura k financování nákupu s tím, že požaduje, aby lék doputoval do Česka v reálném čase. Válek ve středu uvedl, že léky chce obdržet v březnu.
Válek uvažuje také o nákupu více antivirotik molnupiravir od firmy Merck, jejichž první dodávka dorazila do Česka v první polovině prosince. Podle odborníků bude léčba pacientů s covidem-19 založená do budoucna kvůli omikronu spíše právě na protivirových lécích, protože na něj nezabírají současné monoklonální protilátky.
Problém s antivirovým lékem paxlovid od Pfizeru je podle Válka v tom, že firma nedokáže říct, kdy ho dodá. Média v posledních dnech informovala, že jen záloha má být 250 milionů korun, což by mohl být v rozpočtovém provizoriu problém. Válek to ve středu odmítl.
Lék paxlovid má podle Pfizeru až 90procentní účinnost při prevenci hospitalizace a úmrtí u vysoce rizikových pacientů. Paxlovid i molnupiravir mají formu tobolek, což je výhoda proti monoklonálním protilátkám. Ty se musejí podávat formou infuzí v nemocnicích.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v prosinci udělil paxlovidu mimořádné povolení. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) tak zatím neučinila, ale uvedla, že členské státy mohou používat paxlovid brzy po diagnostikování infekce, i když agentura ještě nedokončila úplné přezkoumání za účelem schválení regulačními orgány. Stejné doporučení vydala i pro molnupiravir.
Související
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
Přes pět tisíc nemocných za pár dní. Covid i tak není tím postrachem, co býval
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Pfizer , Zbyněk Stanjura
Aktuálně se děje
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
3. prosince 2025 19:54
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Zdroj: Jan Hrabě