Piráti odmítli nabídku ANO jednat o koalici v Karlovarském kraji

Česká pirátská strana odmítla nabídku ANO na koaliční spolupráci. Piráti chtějí dál jednat o možné koalici v trojbloku STAN, Piráti a Volba pro Karlovarský kraj (VOK), informoval dnes ČTK za zastupitelský klub Pirátů Jindřich Čermák. ANO dnes jednalo i s hnutím VOK, i to zatím zůstává zakotveno v trojbloku. V kraji tak pokračuje hledání většinové koalice, o kterou se pokouší na jedné straně ANO s ODS a na druhé straně trojblok STAN, Piráti a VOK.

Česká pirátská strana
doporučujeme

"Piráti přijali pozvání nejsilnější strany v zastupitelstvu ANO 2011 a vyslechli si na dnešní schůzce jejich nabídku na koaliční spolupráci. Vzhledem k respektování dohod a společných jednání v rámci monolitu STAN, Piráti a VOK tuto nabídku s díky odmítáme," uvedl Čermák.

Podle lídra kandidátky VOK Josefa Märze se dnes schůzka ANO a VOK konala, ale neskončila rozhodnutím. "Popovídali jsme si a informovali jsem ANO o naších prioritách, což je je zdravotnictví, podpora sportu nejen na profesionální úrovni a další témata," řekl ČTK März. VOK se také vymezil proti účasti v koalici s podporou SPD. "Také jsme ale ANO informovali, že o jednání budeme informovat naše partnery bloku se STAN a Piráty, který neopouštíme a dodržujeme gentlemanskou dohodu, že se o jednáních budeme informovat," uvedl März s tím, že návrhy ANO probere hnutí VOK se svými členy.

V současné chvíli má ANO s ODS 17 hlasů v 45členném zastupitelstvu, stejně tak jako blok STAN, Piráti a VOK. ANO se nejprve pokusilo sestavit koalici s ODS, hnutím Místní - HNHRM a SNK1 - Starostové našeho kraje, ale tato varianta nevyšla. Místní se rozhodli raději jít do opozice a SNK1 také nechce být jazýčkem na váhách dvou protichůdných bloků.

STAN, Piráti a VOK za současné patové situace opět vyzvali k jednání ODS a požádali i o pokračování dialogu s hnutím Místní. ANO oslovilo s nabídkou k jednání Piráty a VOK. S ohledem na volební výsledky zřejmě nebude možné sestavit koalici jinak, než že některá ze stran, které nyní tvoří dva protichůdné bloky, ustoupí a kývne na nabídku druhé strany. Další variantou by byly individuální přesuny jednotlivých zastupitelů mezi těmito bloky.

Možností by mohla být i menšinová koalice, která by se v programových shodách opírala o podporu některých opozičních zastupitelů.

Krajské volby o víkendu vyhrálo ANO s 13 mandáty, druhé bylo hnutí STAN s osmi mandáty, třetí Piráti se šesti mandáty. Koalice ODS a KDU-ČSL, Místní a SPD mají po čtyřech mandátech, Sdružení nezávislých kandidátů - Starostové našeho kraje má tři mandáty. Volba pro Karlovarský kraj (VOK) má rovněž tři mandáty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 16:50 Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Minář vytvořil spolek Pro ČR, sní o zemi s kvalitními politiky i aktivními…

26.10.2020 16:18 Aktualizováno Bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář vytvořil spolek Pro ČR. Spolek si klade za cíl…

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 16:13 Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Průzkum: Zeman je hodnocen hůř než na jaře. Koho chtějí Češi za příštího…

26.10.2020 15:29 Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama