Platnost zbrojních průkazů na 10 let patrně zůstane, poslanci chtějí změnit vládní novelu

Platnost zbrojních průkazů asi zůstane desetiletá. Policie ale bude nejméně jednou za pět let prověřovat, zda držitel průkazu splňuje zákonné podmínky. Sněmovní bezpečnostní výbor tak chce upravit vládní novelu o zbraních, která měla zkrátit platnost průkazu na pět let a zavádí také kvůli sporné evropské směrnici nové kategorie zbraní.

K vládní předloze přijali poslanci celkový pozměňovací návrh, který dopady směrnice zmírňuje. Úprava, za níž stojí Jana Černochová (ODS), Jiří Mašek (ANO) a Zdeněk Ondráček (KSČM), navíc umožní používat tlumiče hluku výstřelu a zaměřovače pro noční vidění, které nyní patří mezi zakázané doplňky zbraní.

Členové výboru podpořili také některé pozměňovací návrhy Pavla Růžičky (ANO). Norma by například výslovně konstatovala, že lidé mají právo nabývat, držet a nosit zbraň za podmínek stanovených zákonem. Úřady, do nichž je vstup se zbraní zakázán, by musely mít trezory pro jejich uložení. U poslanců naopak narazila Růžičkova úprava, podle které by se i veřejně na střelnici mohly učit zacházet se zbraní děti mladší deseti let, ale jen v případě, že výuku by prováděl rodič.

Bezpečnostní výbor doporučil plénu schválit i navazující poslanecký návrh nového zákona, který by zavedl dobrovolné kurzy střelecké přípravy. Účastníci kurzu by spadali do zálohy k zajištění bezpečnosti a obrany státu. Mašek do předlohy neprosadil trvalou amnestii při dobrovolném odevzdání nelegálně držené zbraně. Většina poslanců se obávala jejího možného zneužívání. Do vládní novely chce výbor vložit zhruba půlroční zbraňovou amnestii, v jejímž rámci by mohla být zbraň i legalizována.

Poslanecká předloha obsahuje také zákaz zakládání a organizování paramilitárních ozbrojených skupin k prosazování politických nebo ideologických cílů. Zákaz by zahrnoval i jejich vyzbrojování a účast v nich.

Související

Více souvisejících

zbraně Poslanecká sněmovna Jana Černochová Zdeněk Ondráček zákony

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy