Platy státních zaměstnanců? Maláčová začne vyjednávat s odbory, ty se neshodnou

O růstu platů ve veřejné správě a službách pro příští rok budou v úterý jednat ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a odboroví předáci. ČTK to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhuje přidání o tři procenta a pro učitele o deset procent.

Jana Maláčová už dřív řekla, že tříprocentní navýšení považuje za nedostatečné. Odborové centrály se na požadavku neshodnou. Větší ČMKOS žádá růst od osmi do 15 procent podle profesí, a to do základu příjmu, tedy do tarifů. Menší Asociace samostatných odborů (ASO) podle svého šéfa Bohumíra Dufka podporuje navýšení mezi třemi a osmi procenty.

"Je to první letošní jednání vlády s odbory o růstu platů. Jsme na ně připraveni a vyzývali jsme k němu. Je nám jen líto, že vláda na ně dosud nenašla prostor. Už mohlo být vše dohodnuto," řekl Středula.

ČMKOS trvá na svém požadavku, aby si učitelé od ledna přilepšili o 15 procent, zdravotníci a neučitelské profese o deset procent a ostatní o osm procent. Vše chtějí do tarifů, ne do odměn. Znovu žádají také zrušení nejnižší tabulky. Nejhůře odměňovaní by se tak posunuli do tabulky vyšší a měli by vyšší výdělek. Týkalo by se to třeba pracovníků v kultuře či sociálních službách.

"Ke kompromisu jsme připraveni. Požadavky můžeme modifikovat, až usedneme k jednacímu stolu. Problém ale je, že se teď rozdalo 18 miliard korun," podotkl Středula. Narážel tak na nedávné posílení rozpočtů jednotlivých resortů po jednání ministrů a ministryň se šéfkou státní pokladny.

Také podle Dufka se "rozdává plnými hrstmi". Předák ASO je ale přesvědčený o tom, že by požadavky na růst platů měly být rozumné a měly by brát ohled na vývoj ekonomiky. "Náš požadavek je někde mezi návrhem ministryně financí a mezi požadavkem ČMKOS. Uvidíme, s čím přijde paní ministryně Maláčová. Měla by předložit kompromisní návrh," řekl Dufek.

Schillerová v chystaném státním rozpočtu počítala původně s přidáním o dvě procenta. Před nedávnem řekla, že kvůli očekávané vyšší inflaci navrhuje tříprocentní růst. Maláčová uvedla, že sociální demokraté budou prosazovat vyšší než navrhované přidání.

Mluvčí ministerstva práce Kristýna Křupková potvrdila, že se jednání v úterý od 12:30 v sídle úřadu uskuteční. Bližší podrobnosti k němu ale nesdělila. Není tak jasné, zda se schůzky zúčastní také ministryně financí. Kdo všechno ze členů vlády by měl dorazit, nevědí z pozvánky ani odboráři.

Podle informací ČTK by na jednání měli být vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček a nový ministr kultury Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). ČMKOS už dřív sestavila šestičlenný vyjednávací tým. Vedle Středuly jsou v něm předáci úřednických, školských, zdravotnických a hasičských odborů a svazu pracovníků v kultuře. ASO bude zastupovat Dufek. Kvůli růstu platů by se měla mimořádně sejít také tripartita, a to 9. září. Zaměstnavatelé už před prázdninami návrh Schillerové na zvyšování výdělků ve veřejném sektoru podpořili.

Související

Jana Maláčová

ČSSD si dva měsíce po neúspěšných volbách zvolí nové vedení

Dva měsíce po neúspěšných sněmovních volbách, ve kterých poprvé za dobu samostatné ČR nepronikla sociální demokracie do dolní komory Parlamentu, si ČSSD na pátečním sjezdu zvolí nové vedení. O funkci předsedy sociální demokracie se zatím přihlásilo sedm kandidátů, favority volby jsou ministryně práce v demisi Jana Maláčová a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Sjezd se s ohledem na stav epidemie covidu-19 uskuteční on-line formou.
Úřad práce

Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,3 procenta

Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla z říjnových 3,4 procenta na 3,3 procenta. Nižší byla naposledy loni v březnu. Uchazečů o práci úřady evidovaly 245.549, zhruba o 6100 méně než v předchozím měsíci a o téměř 29.000 méně než před rokem, kdy nezaměstnanost činila 3,8 procenta.

Více souvisejících

Jana Maláčová (ČSSD) mzdy / platy Odbory ČMKOS Alena Schillerová Asociace samostatných odborů (ASO) Josef Středula

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 7 hodinami

před 7 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

Británie: Neutrální státy by měly být v NATO, pokud chtějí ochranu

Neutrální země, které nejsou členy Severoatlantické aliance, ale využívají její "ochranný deštník", by měly vstoupit do NATO. Uvedl to dnes britský ministr obrany Grant Shapps. Informace přinesl zpravodajský portál Politico.eu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy