Pražský hrad zvažuje vedle žaloby i další kroky vůči exministryni Stehlíkové

Vedle avizované žaloby na ochranu osobnosti zvažuje Hrad i další právní kroky vůči bývalé ministryni pro lidská práva Džamile Stehlíkové za to, jakým způsobem se veřejně vyjadřovala k zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana. Na dotaz ČTK to uvedl právník Hradu Marek Nespala. Doplnil, že žalobu Hrad prozatím nepodal. Reakci exministryně ČTK zjišťuje.

Psychiatrička Stehlíková uvedla před volbami do Poslanecké sněmovny, a tedy i před převozem Zemana do nemocnice, že prezidentovy zdravotní problémy souvisí s alkoholickou jaterní cirhózou. Na twitteru 5. října mimo jiné napsala, že "Zeman skokově zdementněl" a že následkem abstinence při předchozí zářijové hospitalizaci se o něj pokoušelo delirium tremens. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně avizoval, že prezident se prostřednictvím svého právníka "obrátí s žalobou na příslušný soud".

Právník Nespala nyní potvrdil, že případ řeší. "Výkon paní Stehlíkové si zaslouží ocenění ve více právních kategoriích, nikoliv pouze v oblasti civilní žaloby na ochranu osobnosti," napsal. "Ta dáma se dopustila tak mimořádného lékařského zvěrstva, že kompletní analýza její odpovědnosti zabere ještě nějaký čas, ostatně máme na to tři roky," připomněl délku promlčecí doby.

"Dosavadní výstupy klient se zájmem studuje a sám si vybere z vějíře právních možností tu zajisté nejuspokojivější," doplnil Nespala bez dalších podrobností.

Stehlíková se už dříve vyjádřila v tom smyslu, že podání žaloby uvítá, protože jí to umožní zažádat o soudní znalecký posudek k posouzení Zemanova zdravotního stavu v oblasti psychiatrie a neurologie. Postup Hradu označila za politické pronásledování občana-odborníka, který v právním státu vyjádřil svůj názor a chce znát pravdu.

Ovčáček ve svém dřívějším vyjádření označil spekulace o prezidentově zdraví za lži a dezinformace. Napsal, že jejich autory vede politický aktivismus, snaha o zviditelnění a nenávist k Zemanovi. Předsedkyně neparlamentní Liberálně ekologické strany (LES) Stehlíková poté Hrad vyzvala, aby ještě před volbami do Sněmovny informovalo veřejnost o prezidentově zdravotním stavu lékařské konzilium. To se tehdy nestalo.

Den po uzavření volebních místností byl pak Zeman převezen z lánského zámku do Ústřední vojenské nemocnice, kde pobývá doposud. Původně byl na klinice intenzivní medicíny, od pondělka je na lůžku dlouhodobé péče. Chirurg Pavel Pafko, který je členem prezidentova později utvořeného lékařského konzilia, řekl 5. listopadu Radiožurnálu, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, a naznačil, že jde o cirhózu.

Související

Miloš Zeman

Zeman chce, aby Babiš zůstal v politice. Vládu ale podle něj nesestaví

Bývalý prezident Miloš Zeman bude apelovat na vedení hnutí ANO, aby jeho předseda Andrej Babiš zůstal v politice. Skutečných osobností je podle Zemana v politice málo. Babišovi během středeční schůzky vytkl chyby, kterých se dopustil v prezidentské kampani. Zeman to řekl v rozhovoru ČTK.

Více souvisejících

Miloš Zeman Pražský Hrad Džamila Stehlíková

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Aktualizováno před 25 minutami

před 31 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 6 hodinami

K nehodě na D2 přiletěl záchranářský vrtulník. (29.5.2023)

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

před 6 hodinami

Lotyšsko po úspěchu na MS v hokeji narychlo zavedlo nový státní svátek

Lotyšský parlament v neděli večer na poslední chvíli zavedl na dnešní den státní svátek poté, co jeho hokejisté na mistrovství světa vybojoval bronzovou medaili. Stalo se tak poprvé od obnovy nezávislosti v roce 1991.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy