Rakousko neotevřelo některé přechody s Českem, Hamáček situaci řeší

Některé přechody s Rakouskem nejsou otevřené, přestože ode dneška rozhodnutím vlády mají být. Rakouská strana je uzavřela. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) webu řekl, že Rakousko bylo o otevření všech silničních a železničních přechodů z české strany včas informováno. Situaci s tamními orgány řeší.

Rakouská policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Jakkoliv byla rakouská strana včas informována, neotevřela některé hraniční přechody. Situaci s rakouskými orgány řešíme," sdělil Hamáček pro iRozhlas.cz. Čtenářka web informovala například o zavřeném přechodu Slavonice - Fratres. Na české straně už podle ní zábrany nejsou, rakouští policisté ale přes hranice Čechy nepouští.

Ode dneška mají být kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem pouze namátkové, se zeměmi se měly otevřít všechny silniční a železniční přechody. Nadále je ale povinné při vstupu do země dokládat negativní test na nemoc covid-19, zároveň zůstává v platnosti opatření neumožňující vstup do Česka turistům.

Překračovat hranice na stanovených místech má být možné bez časového omezení. Za překročení vnitřní hranice mimo místo určené k překračování vnitřních hranic nebo úmyslné vyhnutí se kontrole hrozí pokuta až 50.000 korun. Za nedodržení opatření ministerstva zdravotnictví, například nedodržení podmínky předložit negativní test, nedodržení karantény nebo nezákonný vstup na území, je možné uložit pokutu až milion korun.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes ČTK sdělil, že oslovil rakouského ministra zahraničí Alexandera Schallenberga, že by bylo možné zavést obdobný režim na společných česko-rakouských hranicích, jaký bude od středy fungovat se Slovenskem a Maďarskem. Občané těchto zemí budou moci mezi státy cestovat bez nutnosti předložení negativního testu na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se do své země vrátí do 48 hodin.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo se na Hradě setkal se Zemanem, prezident ocenil ekonomické vztahy

12.08.2020 22:05 Aktualizováno Ministr zahraničí USA Mike Pompeo se dnes na Pražském hradě setkal s prezidentem Milošem Zemanem,…

Čínská ambasáda odsoudila Pompeovy výroky při návštěvě Česka

12.08.2020 18:54 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo neopodstatněně útočí na Čínu a očerňuje ji a podněcuje…

"Musíme se ukázat." Exnáměstek ministra promluvil o vztazích Česka a USA

12.08.2020 18:25 Po osmi letech od návštěvy bývalé americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, u níž se mimo…

Schůzka Babiše s Pompeem podle politologů potvrdila shodu ve vztazích

12.08.2020 17:25 Dnešní jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama