Rakušan kritizuje arogantního Mynáře. Kancléř odmítl účast na výboru k čínskému dopisu

rezidentův kancléř Vratislav Mynář písemně odmítl účast na zasedání zahraničního výboru Sněmovny, který s ním chtěl jednat o dopisu čínského velvyslanectví k plánované cestě zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan. ČTK to dnes sdělil člen výboru a předseda STAN Vít Rakušan.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Vít Rakušan
doporučujeme

Výbor na Rakušanův návrh začátkem dubna pozval Mynáře, ale také šéfa zahraničního odboru Hradu Rudolfa Jindráka, čínského velvyslance Čang Ťien-mina i předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS).

Rakušan ČTK napsal, že Mynář účast na výboru odmítl dopisem. "Můj návrh na jeho pozvání podpořili členové výboru napříč politickým spektrem. Ale kancléř na poslance zjevně kašle. Je to nabubřelé a arogantní. Ale vlastně se mu nedivím. Pošťuchovat čínskou stranu proti předsedovi horní komory je daleko za hranou, co si jako pouhý nevolený úředník může dovolit," uvedl Rakušan.

Čínské velvyslanectví podle dřívějších informací Aktuálně.cz předalo v lednu Hradu dopis, kde hrozilo trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se uskuteční jeho plánovaná návštěva Tchaj-wanu. Podle informací Deníku N požádal o vypracování dopisu čínské velvyslanectví Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. V polovině března odmítli čeští nejvyšší ústavní činitelé ve společném prohlášení nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními.

Mynář se minulý týden sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. ČTK řekl, že chtěl Číně poděkovat za pomoc v době pandemie nového typu koronaviru. O dokumentu spolu nemluvili. Dokument podle Mynáře nebyl dopisem, který by byl adresován Kuberovi, ale písemným stanoviskem Číny. Zahraniční výbor požádal prezidentskou kancelář o celý originál. Chce také další písemné záznamy o komunikaci Hradu s čínským velvyslanectvím v této záležitosti.

Nový předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který ve funkci nahradil zesnulého Kuberu, se podle Deníku N předminulý týden dopisem obrátil na prezidenta Miloše Zemana, ve kterém vyjádřil nespokojenost s Mynářovým postupem. Kancléř mu jako oficiální odpověď na položené otázky poslal svou veřejnou reakci.

Loading...
Vstupte do diskuze (38)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ředitel ČT Dvořák se vyjádřil k volbě členů rady. Co vzkázal poslancům?

27.05.2020 22:13 Aktualizováno Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil…

Sněmovna propustila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí do dalšího…

27.05.2020 19:23 Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Nejde o…

Vznikne online finanční úřad, schválila to Sněmovna

27.05.2020 19:02 Sněmovna dnes ve zrychleném režimu již v prvním čtení schválila novelu daňového řádu, která umožní…

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou ke stíhání za výroky o…

27.05.2020 18:37 Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy