Rozhodnutí soudu podle právníka dopadne i na další vládní opatření

Rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) o zrušení části vládního opatření o omezení maloobchodu a služeb bude mít dopad i na další krizová vládní opatření, která nejsou dostatečně odůvodněna. ČTK to řekl ústavní právník Jan Wintr. Stejnou vadou podle něj trpí například opatření o omezení volného pohybu. Vláda by je proto měla výhledově upravit.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Wintr upozornil, že Ústavní soud zrušil opatření, které platilo do 14. února. "Smyslem rozhodnutí je spíše do budoucna vymezit určité požadavky, jak mají krizová opatření vlády vypadat," řekl právník. ÚS podle něj dal důraz na to, že když vláda omezuje základní práva a svobody, musí to odůvodnit. "Je tam naznačeno, že ta odůvodnění musí ukázat, o co se vláda opírá, o jaké odborné podklady, a že dostatečně zvážila, jestli to opatření je nezbytné a jestli třeba není diskriminační," dodal.

I když soud zrušil již neplatné opatření, podle Wintra je protiústavní i aktuální opatření. Vláda by ho proto měla co nejdříve zrušit nebo nahradit novým opatřením, které požadavkům ÚS vyhoví.

Wintr upozornil, že rozhodnutí soudu podle něj dopadá i na další vládní opatření, především na opatření o volném pohybu osob a o provozu škol. "Všechna tato opatření trpí stejnou vadou, že vlastně neobsahují žádné odůvodnění," poznamenal.

"Ústavní soud říká, že přímo ten akt odůvodnění obsahovat nemusí, ale má být doprovozený nějakým odůvodněním, které je veřejně přístupné a ze kterého jsou seznatelné ty důvody, které vládu k tomu omezení vedly, a které tedy vysvětlují, že je splněna podmínka, že je to opatření jenom na nezbytnou dobu a v nezbytné míře," dodal. Vláda podle něj má čas na změnu opatření několik dnů. Současně platná vládní opatření by měla skončit s nouzovým stavem, vláda je proto musí tento týden podle dohody s opozicí měnit podle nového pandemického zákona.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

01.03.2021 16:46 Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi…

KOMENTÁŘ: Roční pandemie odkryla Babišovu tvář. Nikdy neměl být premiérem

01.03.2021 16:22 KOMENTÁŘ – Píší nejčernější kapitolu v dějinách polistopadové země. Vláda se během rok trvající…

Schodek rozpočtu stoupl na konci února na rekordních 86,1 miliard

01.03.2021 15:06 Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy…

Home office není výhoda, ale nutnost. Lidovci jej chtějí uzákonit s…

01.03.2021 14:25 Opoziční lidovci navrhli přesnější pravidla pro práci z domova. Jejich novela zákoníku práce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama