RVVI navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47 miliardy korun

Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47 miliardy korun, což je o 1,22 miliardy více, než činí letošní. Pro rok 2022 navrhuje rada rozpočet ve výši 38 miliard, o rok později by to mělo být 38,64 miliardy. Vyplývá to z materiálů, které má ČTK k dispozici a jež v pondělí projedná vláda.

Vláda ČR
doporučujeme

Místopředseda RVVI Pavel Baran nedávno řekl, že očekává další peníze z evropských fondů v rámci miliard korun.

Institucionální složka rozpočtu by měla příští rok činit 20,29 miliardy, nejvyšší položkou je rozvoj výzkumných organizací. Účelové výdaje na různé dotační programy a granty mají dosáhnout 17,18 miliardy.

Evropské peníze by podle dřívějšího vyjádření Barana měly do vědy jít z nového fondu. Vláda by měla 12. října projednat dokument k restartu hospodářství, jehož součástí bude národní plán obnovy k čerpání zhruba 180 miliard korun. Peníze by podle Barana mohly jít zčásti do projektů na zdravotnický výzkum, a to ne pouze na biomedicínský, ale v širších sociálních, ekonomických a sociologických souvislostech. Druhá část peněz by mohla směřovat zejména do průmyslového a technického výzkumu.

Národní plán obnovy bude podkladem pro to, aby Česká republika mohla čerpat z nového fondu Evropské unie na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. Peníze budou muset být ze 70 procent vyčerpány do roku 2022, do roku 2023 pak zcela. Proplacené musejí být do roku 2026.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula by měl rezignovat, žádá Hamáček. Faltýnek se omluvil za schůzku v…

23.10.2020 09:33 Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se dnes ve Sněmovně omluvil za to, že se setkal s ministrem…

Mimořádná schůze Sněmovny: Pobyt zahraničních vojenských lékařů v ČR se…

23.10.2020 09:16 Sněmovní výbor pro obranu doporučil dnes ráno dolní parlamentní komoře, aby schválila mandát, který…

Prymula byl v restauraci, když měla mít zavřeno. Odstupte, zní z opozice

23.10.2020 08:00 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) čelí od pátečního rána výzvám k rezignaci. Podle…

KOMENTÁŘ: Česko nadále nemůže k Zemanovi vzhlížet. Pane premiére, běžte a…

22.10.2020 22:23 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Ocitli jsme se nad propastí. Vláda uštědřila národu knockout, z něhož se bude těžko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama