Rychetský popřel, že by se ucházel o Hrad. Soud nechce ovlivňovat politiku, dodal

Ústavní soud (ÚS) se podle předsedy Pavla Rychetského nesnaží ovlivnit politickou situaci, ale chrání ústavu a princip rovnosti ve volebních procesech. Rychetský se v prohlášení vymezil vůči výrokům premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda vlády v reakci na dnešní zrušení části volebního zákona uvedl, že ÚS ztratil zábrany a že Rychetský není nestranný soudce.

Pavel Rychetský
doporučujeme

Babiš se svými výroky podle Rychetského dopustil dehonestujícího výroku vůči ostatním soudcům ÚS. Dnešní nález byl totiž většinovým rozhodnutím patnáctičlenného pléna, pro které hlasovalo 11 soudců, čtyři uplatnili odlišné stanovisko. Rychetský ani nebyl soudcem zpravodajem - nález připravoval Jan Filip.

Babišův náznak, že Rychetský má politickou dohodu s hnutím STAN o kandidatuře na prezidenta v roce 2023, je podle předsedy ÚS scestnou úvahou. Rychetský v minulosti opakovaně prohlásil, že se nikdy nehodlá ucházet o funkci hlavy státu. Nad rámec stručného prohlášení dostupného na webu soudu se dnes Rychetský nechce dál k Babišovým výrokům vyjadřovat.

Soud zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do Sněmovny získání pěti procent hlasů. Soud škrtal i v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a průběh skrutinia, tedy rozdělování mandátů. Nález nemá časový odklad, dopadne už na letošní podzimní sněmovní volby.

"Jsem si vědom, že rozhodnutí soudu musím respektovat a není proti němu žádné obrany. Ale soudu musí být jasné, že v nejtěžším období, kdy celá země trpí pandemií, otřásá důvěrou občanů v náš politický systém," uvedl Babiš. Nepovažuje za reálné, aby se Sněmovna rychle shodla na novém znění zákona.

Podle soudce Filipa ale vše stihnout lze, pokud bude vůle, nejde prý ani o změnu pravidel "v průběhu hry". Volby jsou už sice vypsané na 8. a 9. října, ale kandidátní listiny se podávají až v srpnu. "Naše rozhodnutí nikomu nezkřivilo vlásek na hlavě ani nepřeložilo stéblo přes cestu," řekl Filip novinářům.

Dosavadní systém voleb do sněmovny podle politologů jako celek zvýhodňoval úspěšnější strany oproti těm, které skončily těsně nad pěti procenty hlasů. Jedním z hlavním faktorů byla metoda rozdělování mandátů, druhým různá velikost českých krajů. V těch malých měly menší strany významně nižší šanci na získání mandátu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci si v době pandemie odhlasovali vyšší příspěvky

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního…

Blatný nebere jako útok Zemanova slova, že je vyhořelý

03.03.2021 21:41 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nebere jako útok slova prezidenta Miloše Zemana, že na…

Sněmovna upřednostnila verzi stavebního zákona se státními úřady

03.03.2021 19:41 Poslanci dnes rozhodli, že základem pro další projednávání návrhu nového stavebního zákona už…

ODS schválila koaliční dohodu Spolu i podobu kandidátek

03.03.2021 19:15 Vedení ODS dnes schválilo koaliční smlouvu s lidovci a TOP 09 i kandidátní listiny pro letošní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama