Senát o daňovém balíčku zatím nerozhodl, stane se tak po poradě frakcí

Senát o úpravách daňového balíčku rozhodne po poradě senátorských frakcí. Přestávku si na ni vyžádala ODS. Úpravy by mohli podpořit i senátoři STAN, kteří neprosadili návrh na zamítnutí balíčku. Pro zamítnutí bylo jen 30 ze 75 přítomných senátorů převážně z klubu Starostů a hnutí Senátor 21 a Pirátů.

Senát ČR, ilustrační foto
doporučujeme

Podle kritiků by Sněmovna veto Senátu přehlasovala a prosadila původní verzi balíčku s rozpočtovými dopady ve výši 130 miliard korun ročně.

Největší podporu z navržených úprav má mezi senátory návrh klubů ODS a TOP 09, KDU-ČSL a ProRegion. Podle něj by superhrubou mzdu od příštího roku nahradily sazby daně z příjmu fyzických osob ve výši 15 a 23 procent, daňová sleva na poplatníka by se zvýšila o 3000 korun na 27.840 korun v příštím roce a na 30.840 korun od roku 2022. V rámci rozpočtového určení daní by se zvýšil podíl obcí na výnosu z daní z 23,58 procenta na 25,84 procenta a podíl krajů z 8,92 procenta na 9,78 procenta. Zvýšení má samosprávám nahradit výpadek daňových příjmů z 80 procent.

Tento návrh by podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) znamenal výpadek rozpočtových příjmů ve výši necelých 100 miliard korun v příštím roce, v roce následujícím by byl vyšší.

Konkurenční návrh senátora ODS Tomáše Goláně počítá s jednotnou sazbou daně příjmů ve výši 18 procent. Podíl obcí na výnosu z daní zvyšuje pouze na 24,76 procenta, podíl krajů na 9,38 procenta. Rozpočtový dopad by byl podle senátora pouze 44,1 miliardy korun. Senátor Marek Hilšer z klubu STAN navrhl dvacetiprocentní sazbu daně, a to pouze na dva roky. Schillerová tyto návrhy předem odmítla.

Místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin by chtěl zachovat dosavadní podobu rozpočtových pravidel. Znamenalo by to, že by se v příštím roce schodek rozpočtu nesměl zvýšit o více než 4,5 procenta vůči hrubému domácímu produktu. Podle Schillerové by to ale znamenalo drastické škrty v rozpočtu včetně dopadu na kraje a obce.

Senátor TOP 09 Herbert Pavera doporučoval zvýšit zdanění zahřívaného tabáku a zrušit stravenkový paušál. Petr Orel za klub Senátor 21 a Pirátů doporučil odmítnout snížení spotřební daně z nafty o jednu korunu za litr.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš označil nového předsedu CDU Lascheta za zkušeného politika

16.01.2021 21:26 Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) si podle premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše…

Minář: Náš závazek trvá, o účasti na jiné kandidátce neuvažuji

16.01.2021 18:18 Hnutí Lidé PRO bývalého předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře nadále trvá na závazku…

Palachův příběh je stále silný a bolavý. Jeho čin ale pomohl k pádu…

16.01.2021 15:29 Jeho jméno je velmi spjaté s Městskou částí Praha 2. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy…

Sněmovnu čeká jednání o kurzarbeitu, podle plánu má být od března

16.01.2021 14:31 Sněmovna by mohla v příštím týdnu jednat o připravovaném kurzarbeitu. Novela o zaměstnanosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama