Senátoři připravili návrh k Ústavnímu soudu na zrušení zákazu prodeje ve většině obchodů během epidemie koronaviru. Podle senátorů vláda toto opatření nedostatečně podložila. Návrh podepsalo 54 senátorů a bude předložen v případě, když Sněmovna schválí prodloužení nouzového stavu. Oznámil to dnes pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.
"Vláda neodůvodňuje, proč se na půdě hypermarketů nenakazíte, ale na půdě malého kamenného krámu s obuví se nakazit můžete. Proto bychom byli velice rádi, aby toto Ústavní soud posoudil," uvedl Wagenknecht.
Chtěl bych poděkovat všem kdo se na žalobě podíleli, především právníkům, kteří to dělali ve svém volném čase pro bono.
— Lukáš Wagenknecht (@WagenknechtLuk) November 19, 2020
Návrh bude podle senátora předložen Ústavnímu soudu v případě, že poslanci rozhodnou o prodloužení nouzového stavu a vláda následně prodlouží platnost dosavadních opatření. Pod návrhem jsou podepsáni zástupci senátorských klubů ODS a TOP 09, Starostů, KDU-ČSL a frakce hnutí Senátor 21 a Pirátů.
"Nechceme dělat z Ústavního soudu třetí komoru Parlamentu, ale je to jediná šance, jak nenormální a protiprávní stav změnit," uvedl předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. Pod návrhem je podle něj podepsána většina členů jeho frakce.
Wagenknecht uvedl, že podle vládních údajů se většina lidí nakazí koronavirem v rodině a na pracovištích. Kabinet ale rozhodl o uzavření či omezení jen některých pracovišť a povolil nákup pouze základních potřeb s výjimkami, mezi něž patří květiny nebo náhrobní kameny, ale nikoli obuv či ošacení, podotkl senátor. Podle něj je nepřípustným zvýhodněním, aby si lidé mohli boty či oděvy zakoupit pouze v hypermarketech.
Související
Bartoš předává kormidlo. Novým předsedou Pirátů je Zdeněk Hřib
Ministerstvo obrany vrací úder senátorovi. Jde o munici pro Ukrajinu
Lukáš Wagenknecht , Senát ČR , Obchody , Ústavní soud ČR , nouzový stav
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
před 2 hodinami
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
před 3 hodinami
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
před 3 hodinami
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
před 4 hodinami
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
před 6 hodinami
Trump podepsal zavedení nových cel
před 7 hodinami
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
před 8 hodinami
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
před 9 hodinami
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
před 10 hodinami
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
před 12 hodinami
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
včera
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Policie objasnila pomníček. V případu vraždy z roku 2010 pomohly vzorky DNA
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ukrajinské sankce opět zafungovaly. Dvě ruské rafinérie schytaly úder
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil na nejnovější úspěchy vojáků, kterým se podařilo zasáhnout dvě ropné rafinérie v hloubi Ruska. Další úspěšná operace byla provedena v Černém moři.
Zdroj: Lucie Podzimková