Superhrubá mzda tu dávno neměla být, říká šéfka TOP 09. Vyčítá to Sobotkovi

Zrušit nebo nezrušit superhrubou mzdu? To je ožehavé politické téma posledních dní. Předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se například nechala slyšet, že hrubá mzda navýšená o sociální a zdravotní pojistné zaměstnavatele, z níž se pak vypočítává daň z příjmů fyzických osob, měla vzít za své už k 1. lednu 2015. Při životě jí ale držela vláda Bohuslava Sobotky.

Šéfka opoziční strany se takto vyjádřila v pořadu ČT Události, komentáře, jehož dalšími hosty byli místopředseda ČSSD Michal Šmarda a poslanec a místopředseda rozpočtového výboru Milan Feranec (ANO).

"Vláda, která superhrubou mzdu držela při životě, byla ta Sobotkova. My bychom touto dobou už pět let mohli mít normální danění ve výší devatenácti procent. V současnosti podporujeme její zrušení,“ sdělila Pekarová Adamová v diskuzi zabývající se zrušením superhrubé mzdy, s čímž přišla současná vláda Andreje Babiše. Resort financí už počítá s několika variantami snížení daně z příjmů zaměstnanců, a to od 15 do 19 %.

Premiér by byl ale v tomto směru pro zachování statutu quo, tedy pro patnáctiprocentní daň. Šéfa státní kasy Alena Schillerová (ANO) by zase uvítala zrušení takzvané solidární přirážky, jíž by nahradila progresivním zdaněním. Vláda zamýšlí také zvýšení důchodů, a to i nad zákonnou valorizaci, která momentálně činí 840 korun měsíčně.

Toto téma jako první otevřeli sociální demokraté, jejichž poslanci přišli s částkou tři sta až čtyři sta korun. Babiš zpočátku hovořil o šedesáti korunách měsíčně, aby pak následně minulý týden oznámil, že by se penzistům měla přidat pětistovka. Šmarda vyjádřil v pořadu ČT24 podporu rozhodnutí ministryně financí.   

"Věřím, že Schillerová má ten návrh promyšlený a doufám, že k němu přistupuje zodpovědně. Pokud s tím návrhem ale přichází, tak musí mít promyšleno, jakým způsobem reagovat na to, aby ty peníze v rozpočtu nechyběly,“ podotkl.

Dále také avizoval, že se snížení daní v důsledku zrušení superhrubé mzdy nesmí podepsat na rozpočtech měst a krajů či omezit fungování veřejných služeb. "Musí být ošetřeno, aby nepřestaly fungovat veřejné služby. Pokud ministerstvo financí ale nebude mít jiné řešení, navrhujeme zřízení sektorové, digitální nebo bankovní daně,“ dodal.

Proti potenciálnímu zavedení sektorové daně se postavil poslanec Milan Feranec (ANO), podle nějž by takový scénář poškodil zejména spotřebitele a klienty. Co se týče digitální daně, tak ta jeho slovy spíše spadá do kompetencí jednotného přístupu EU. 

Související

Více souvisejících

mzdy / platy Markéta Pekarová Adamová Michal Šmarda státní rozpočet Daně

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 48 minutami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Rusko dává k adopci děti unesené z Ukrajiny. Otřesné, reagují USA

Bílý dům ve středu označil za věrohodné zprávy o tom, že Rusko dává k adopci děti unesené z Ukrajiny. Poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan tento postup nazval "opovrženíhodným a otřesným". Upozornil na to server Financial Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy