V Ostravě probíhají jednání o koalici, ANO a Spolu se shodly na většině bodů

Zatím na jediný sporný bod narazili v koaličním vyjednávání v Ostravě zástupci vítězného hnutí ANO a koalice Spolu. Šlo o to, zda má Městská nemocnice Ostrava (MNO) zůstat v majetku města, nebo zda ji má město převést na kraj. I na tom se už ale vyjednávací týmy shodly, a nic tak nebrání v dalších jednáních s potenciálními koaličními partnery, kterými mohou být Piráti, případně hnutí Ostravak. Novinářům to po dnešním jednání řekli lídr ANO a současný primátor Tomáš Macura a lídr Spolu Jan Dohnal.

ANO v zastupitelstvu, které má 55 členů, získalo 21 mandátů. Druhé Spolu má devět mandátů, třetí Ostravak bude mít osm zastupitelů. Čtvrtá SPD má sedm mandátů, čtyři zastupitele bude mít STAN a Piráti a KSČM po tři mandáty. Dosud město vedla koalice, v níž ANO, které v předešlých volbách rovněž vyhrálo s 21 mandáty, jsou Piráti, ODS a lidovci.

Macura řekl, že s partnery ze Spolu má ANO shodu na většině programových bodů. "Jediná třecí plocha je tam ohledně budoucnosti městské nemocnice, nakolik ODS prezentovala, že její preferovanou variantou je vyčlenění nemocnice z majetku města a převod do krajské sítě nemocnic. Dohodli jsme se na tom, že to není varianta, že městská nemocnice zůstane příspěvkovou organizací města, bude rozvíjena pod hlavičkou města, takže jinými slovy je shoda i na tomto bodu," řekl Macura.

Dohnal řekl, že dnes řešili zejména programové priority a průniky a vztah k MNO si vysvětlili. "Řekl bych, že na všech ostatních tématech, která máme v programu my a hnutí ANO, jsme se sešli," řekl Dohnal.

Primátor řekl, že MNO potřebuje zásadní modernizaci a město na ni už několikátým rokem i pracuje. "Máme k tomu zřízený i samostatný finanční fond, který plníme, máme zpracovaný generel rozvoje nemocnice. Jinými slovy - obáváme se toho, že když by městská nemocnice byla převedena do sítě krajských nemocnic, tak že se ten její rozvoj zastaví. My potřebujeme, aby tady byla dostupná zdravotní péče na co nejvyšší úrovni a chceme si to pohlídat tím, že bude městskou organizací," řekl Macura.

Uvedl, že dnes nebo v pondělí chce ANO jednat s Piráty, hnutím Ostravak a znovu i s koalicí Spolu. "Moje preferovaná varianta je na stávajícím půdorysu, případně rozšířená ještě o jeden subjekt a tím jedním subjektem může být, připusťme, hnutí Ostravak," řekl Macura.

Dohnal řekl, že Spolu ještě dnes chce jednat s Piráty i hnutím Ostravak a pak se vrátí k jednání s ANO. "Určitě se rozběhnou dneska jednání i na všech velkých městských obvodech, to znamená na Jihu, Moravské Ostravě, na Slezské Ostravě a v Porubě. Já, protože jsem zároveň i předsedou ODS v Ostravě, se určitě budu snažit vyjednat, aby velké obvody kopírovaly pokud možno koalici na městě. Budeme určitě usilovat o účast ve všech těchhle velkých obvodech," řekl Dohnal.

Macura řekl, že chce, aby koaliční smlouva byla podepsána do konce příštího týdne. Město podle něj čeká poměrně hodně rozhodnutí o zásadních krocích. "Za standardního mechanismu by nejbližší zastupitelstvo bylo až někdy v listopadu, které je to ustavující. Tam akorát každý slíbí slib a to první funkční zastupitelstvo by bylo až v prosinci, kdybychom teď na to netlačili. A my na to tlačíme, ať se to urychlí o jeden měsíc, právě z toho důvodu, ať už je tady nějaký funkční orgán který začne ty věci rozhodovat," řekl primátor.

Jde podle něj opravdu o čas tváří v tvář krizi, která přichází. "Kromě toho ještě jeden důvod je a ten je vlastně i odpovědí na to, proč aspoň já se snažím o širokou koalici s větší podporou. Nám by teoreticky samozřejmě stačil jeden partner, abychom měli převahu v zastupitelstvu. Myslím si, že speciálně v téhle době to chce vedení města s větším rozkročením, a tím pádem i s větší legitimitou v rozhodování," řekl Macura.

Vítězné hnutí ANO uspělo v Ostravě i v městských obvodech

Hnutí ANO, které s převahou vyhrálo volby v Ostravě, uspělo i v městských obvodech. Kandidátku postavilo v sedmi z 23 ostravských obvodů. Zvítězit dokázalo ve čtyřech z nich, jde o nejlidnatější obvody krajské metropole. Ve třech ze čtyř vítězných obvodů si přitom hnutí připsalo výsledek přesahující čtyřicetiprocentní podporu voličů. Vyplývá to z výsledků voleb zveřejněných na www.volby.cz.

V Ostravě hnutí vedené současným primátorem Tomášem Macurou (ANO) získalo 21 mandátů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Je to stejný počet mandátů jako před čtyřmi lety, kdy ho podpořilo 32,72 procenta voličů, letos to bylo 33,97 procenta.

V nejlidnatějším ostravském obvodu Jih, kde žije více než třetina obyvatel krajského města, hnutí ANO podpořilo 41,53 procenta voličů. Kandidátku tam vedl starosta Martin Bednář. Hnutí si připsalo 24 mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu a teoreticky by tak v obvodu mohlo vládnou zcela samo. Získalo o sedm mandátů více než před čtyřmi lety.

Největší podporu ve městě získalo ANO v obvodu Poruba, který je druhým nejlidnatějším ostravským obvodem. Podpořilo ho tam 42,95 procenta voličů, což hnutí vyneslo 22 mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu, tedy o šest více než v roce 2018. Těsně tak nedosáhlo na nadpoloviční většinu v obvodním zastupitelstvu. V čele kandidátky stála starostka Lucie Baránková Vilamová.

Těsnou nadpoloviční většinu hnutí získalo ve Slezské Ostravě, kde bude mít 18 zastupitelů v pětatřicetičlenném zastupitelstvu. Podpořilo ho tam 42,27 procenta voličů a proti roku 2018 si polepšilo o sedm mandátů. V čela kandidátky stál současný starosta Richard Vereš.

Hnutí ANO zvítězilo i v centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, kde dokázalo porazit minulého vítěze voleb, kterým bylo hnutí Ostravak. Letos hnutí ANO získalo 30,16 procenta hlasů a v centru města si připsalo 12 mandátů, před čtyřmi lety jich mělo devět. Právě povolební vyjednávání v centru města před čtyřmi lety výrazně ovlivňovalo i povolební vyjednávání o podobě ostravské koalice. Hnutí Ostravak nakonec přišlo o možnou účast v koalici a jako tehdejší vítěz obvodních voleb v centru města skončilo v opozici i v tamním zastupitelstvu. Letos kandidátku hnutí ANO vedl starosta Petr Veselka, který se do funkce dostal ve po sněmovních volbách, když post opustila Zuzana Ožanová (ANO), která rezignovala poté, co byla opětovně zvolena poslankyní.

ANO nedokázalo v Ostravě zvítězit v obvodech Mariánské Hory a Hulváky, Vítkovice a Petřkovice. V Mariánských Horách uspělo uskupení dosavadního starosty Patrika Hujduse a ANO skončilo druhé. Ve Vítkovicích vyhrálo hnutí Ostravak vedené současným starostou Richardem Čermákem. V Petřkovicích byla úspěšnější ODS, kterou vedl starosta Ivo Mikulica, ANO skončilo druhé.

Z politických stran a hnutí je na tom ANO nejlépe i v regionu, když si v letošních komunálních volbách připsalo 331 mandátů, je to o 63 více než před čtyřmi lety.

Související

Tomáš Macura

Ostrava by mohla mít nového primátora už v dubnu

Primátor Ostravy, který nahradí ve funkci Tomáše Macuru (dříve ANO), by měl být znám už v dubnu. Macuru, jenž v únoru opustil ANO, dnes vyloučil ze svých řad klub zastupitelů tohoto hnutí. Macura koncem února oznámil, že do půl roku z funkce primátora odejde. O vyloučení z klubu dnes rozhodli městští zastupitelé za ANO i v případě primátorovy náměstkyně Zuzaně Bajgarové (dříve ANO). Novinářům to řekla nová předsedkyně klubu a místostarostka části Ostrava-Jih Hana Tichánková.

Více souvisejících

Ostrava Volby

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Pavel Blažek (ODS)

Blažek chce zahájit debatu o trestnosti úniků údajů z trestních spisů

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chce zahájit debatu o zakotvení trestnosti úniků údajů z trestních spisů. Uvedl to v odpovědi na písemnou interpelaci poslance KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Interpelace ze začátku března se týkala okolností případů v Brně-středu. Stíhání některých lidí zastavilo Nejvyšší státní zastupitelství. 

před 9 minutami

Aktualizováno před 11 minutami

Elon Musk

Musk vnímá vážná rizika, volá po pauze ve vývoji umělé inteligence

Stovky akademiků, expertů a podnikatelů zapojených do vývoje umělé inteligence (AI) včetně miliardáře Elona Muska v novém prohlášení volají po nejméně půlročním pozastavení vývoje nových modelů s ohledem na "hluboká rizika pro společnost a lidstvo". Navrhují, aby vývojáři tuto pauzu využili ke společné práci na bezpečnostních pravidlech a také k vystupňování spolupráce se zákonodárci na silné regulaci odvětví.

Aktualizováno před 20 minutami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki žádá, aby Evropská komise omezila dovoz ukrajinského obilí

Polsko chce, aby Evropská unie použila všechny nástroje k omezení vývozu ukrajinského obilí na unijní trh. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki. Jeho vláda čelí hněvu polských rolníků, kteří jsou rozhořčení dopady přílivu ukrajinského obilí na ceny.

Aktualizováno před 30 minutami

Rafael Mariano Grossi

Grossi navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, usiluje o opatření k její ochraně

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes přijel do Záporožské jaderné elektrárny, uvádějí tiskové agentury. V době přetrvávajících obav z možné jaderné havárie jde o Grossiho druhou návštěvu tohoto Ruskem okupovaného zařízení na jižní Ukrajině. Po příjezdu do elektrárny Grossi sdělil ruským tiskovým agenturám, že se snaží navrhnout realistická opatření k ochraně atomové elektrárny před boji, která by byla schůdná pro všechny strany.

před 33 minutami

Česká posádka absolvovala výcvik pod vedením námořní pěchoty na H-1.

Česká posádka absolvovala před dodávkou vrtulníků H-1 výcvik pod vedením námořní pěchoty

Námořní letecké základna Patuxent River v Marylandu - Slavnostní ceremoniál se konal 9. února na Námořní letecké základně Patuxent River v Marylandu. Při této příležitosti ocenili příslušníci výcvikové letky lehkých útočných vrtulníků námořní pěchoty (HMLAT) 303 a programové kanceláře lehkých/útočných vrtulníků H-1 (PMA-276) skupinu letců z Vzdušných sil Armády České republiky, kteří absolvovali kurz údržby a letový výcvik na strojích H-1.

Aktualizováno před 45 minutami

ČNB

Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes i na jednání v novém složení ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Informovala o tom mluvčí ČNB Petra Krmelová. Na stejné úrovni je sazba od loňského června. Bankovní rada dnes také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

před 54 minutami

Credit Suisse, ilustrační fotografie.

Credit Suisse stále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se daním, uvedla CNBC

Švýcarská banka Credit Suisse nadále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se placení daní, píše na svém webu s odkazem na whistleblowery CNBC. Ke stejnému zjištění došel podle agentury AP také americký Senát. Druhou největší švýcarskou banku, která se dostala do problémů a kterou kvůli tomu převezme její větší konkurent UBS, přitom úřady za tato provinění stíhaly už dříve.

před 1 hodinou

Vláda ČR.

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedá v Jeseníku. Souvisí to s dopravou

Především kvůli špatné dopravní dostupnosti si vybrala vláda pro své výjezdní zasedání Jesenicko. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se tím tato oblast začleňuje mezi znevýhodněné regiony, na které chce kabinet zaměřit svou pozornost. Dopravní dostupnost je také jedno z témat, které hodlá s kabinetem řešit místní samospráva. Jako hlavní problém jej definují i podnikatelé v regionu, zjistila ČTK. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobil Havla. Sfáral do dolu

Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje. Sfáral do desátého patra šachty 900 metrů pod povrch. Mluvčí Diama Jana Dronská ČTK řekla, že Pavel je po více než 30 letech prvním prezidentem, který fárá do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru. Naposledy fáral v lednu 1990 Václav Havel na Dole Paskov. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Andrej Babiš

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš

Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Podle pořadatelů ze svazu Kovo dorazilo přes 2000 lidí, podle policie několik tisíc. Předáci přednesli šest požadavků na vládu. Žádají dřívější penze pro náročné profese či reformu daní. Pokud to kabinet nesplní, požadují jeho odstoupení. Vláda dnes v Praze není, má výjezdní zasedání v Jeseníku. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Fiala a Petr Pavel

Fiala vysvětlil důvody, proč lidé mohou volit až od 18 let

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) existuje řada důvodů, proč zachovat věkovou hranici u prvovoličů na současných 18 letech. Nebrání se ale diskusi, řekl dnes novinářům před zasedáním vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN v Jeseníku. Prezident Petr Pavel v úterý při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že by pravděpodobně byl pro snížení hranice na 16 let. 

před 1 hodinou

Jaderná elektrárna Dukovany

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané

Jaderné palivo do Dukovan bude od roku 2024 dodávat americká společnost Westinghouse. Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom. Ruský dodavatel zásobuje Dukovany téměř 40 let, od začátku provozu elektrárny. 

před 1 hodinou

Král Charles III.

Karel III. dorazil do Německa na třídenní návštěvu

Britský král Karel III. s manželkou Camillou dnes odpoledne přiletěli na berlínské Letiště Willyho Brandta, zahájili tak třídenní návštěvu Německa. Německo je první zemí, do které Karel III. v roli panovníka Spojeného království odcestoval.

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra

Spor o začlenění jaderné energie do nových pravidel pro obnovitelné zdroje rozdělil země Evropské unie na dvě podobně velké skupiny, které se snaží před dnešním rozhodujícím vyjednáváním prosadit svůj postoj. Zatímco zastánci jádra jako je Francie či Česko chtějí otevřít cestu k podpoře jaderné energie v rámci směrnice stanovující závazný podíl obnovitelných zdrojů, odpůrci v čele s Rakouskem se stavějí rázně proti.

před 1 hodinou

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Odboráři budou kontrolovat, jak se uskuteční předávání výpovědí v České poště

Odboráři České pošty budou kontrolovat, jak se po pracovněprávní stránce uskuteční předávání výpovědí ve firmě a zda jsou dodržovaná předem stanovená kritéria propouštění. Management zároveň s provozními zaměstnanci vytvoří platformu, která bude vyhodnocovat zavádění nových pracovních postupů na České poště. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Emmanuel Macron

Macronovu důchodovou reformu ještě bude řešit Ústavní rada, vyjádří se 14. dubna

Francouzská Ústavní rada dnes oznámila, že 14. dubna vydá rozhodnutí o osudu důchodové reformy, kterou bez souhlasu dolní komory parlamentu prosadila vláda podporovaná prezidentem Emmanuelem Macronem. Reforma navyšující minimální věk pro nárok na plný důchod zatím nevstoupila v platnost a francouzská obdoba ústavního soudu může její části nebo celý návrh smést ze stolu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy

Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil od justiční reformy, která v Izraeli vyvolala protesty, a záporně odpověděl na dotaz novinářů, zda se v brzké době chystá pozvat Netanjahua do Bílého domu. Netanjahu reagoval prohlášením, že Izrael nerozhoduje na základě tlaku ze zahraničí, i když přichází "od nejlepších přátel".

Zdroj: ČTK

Další zprávy