V prvním kole prezidentských voleb by v září vyhrál generál Petr Pavel. Je to poprvé od loňského září, kdy předstihl ve volebním modelu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Rozdíl je sice v rámci statistické chyby, ukazuje ale na dlouhodobě rostoucí preference Pavla, a naopak stagnující u Babiše. Na třetím místě by skončila ekonomka Danuše Nerudová. Pavel by uspěl i v druhém kole volby. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Median.
Pro Babiše, který však zatím neoznámil, zda bude na prezidenta kandidovat, by v září v prvním kole voleb hlavy státu hlasovalo 23,5 procenta voličů, pro Pavla 24 procent. "Kdyby se prezidentské volby konaly v září, tak by se v případném druhém kole prezidentské volby nejspíše utkali Andrej Babiš a Petr Pavel. Na základě rozhodnutých voličů, kteří by přišli k volbám, by zvítězil Petr Pavel," uvedla agentura Median. Pavel by podle ní získal podporu 59 procent rozhodnutých voličů.
Agentura se respondentů ptala i na jiné varianty druhého kola a v případě duelu s Babišem by pokaždé uspěl druhý kandidát. Výsledky je ale podle Medianu potřeba interpretovat opatrně, protože velká část voličů zatím není rozhodnuta, koho by v druhém kole volila.
Na třetím místě podle Medianu zůstává s desetiprocentní podporou Nerudová následovaná senátorem Pavlem Fischerem, kterého by volilo osm procent voličů, a šéfem odborů Josefem Středulou, který by získal 7,5 procenta hlasů. Zhruba 5,5 procenta voličů by hlasovalo pro senátorku Miroslavu Němcovou (ODS) i senátora Marka Hilšera. Němcová ale kandidaturu neoznámila. V poslední době se mluví i o dalších možných kandidátech, jejich jména ale podle Medianu nebylo možné zatím v průzkumu zohlednit.
"Pro prezidentské volby je nyní zásadní, zda se jich Andrej Babiš zúčastní, či hnutí ANO postaví jiného kandidáta. Důležité bude, zda bude tento kandidát konfrontačně polarizující či nikoliv a zda bude mít naději postoupit do druhého kola," uvedl Median. Druhé kolo bude mít podle agentury úplně jiný průběh, pokud v něm bude silný kandidát ANO, či se v druhém kole budou voliči rozhodovat mezi kandidáty, kteří nejsou s opozičním hnutím ANO nijak spjatí. Pro výsledek je totiž zásadní, jestli velká část voličů bude hlasovat takzvaně podle svého srdce, nebo dá hlas někomu, kdo jim není blízký, ale budou se tak snažit zabránit zvolení protikandidáta.
Poslední termín pro předložení přihlášek kandidátů na prezidenta je 8. listopadu. Ke kandidatuře je potřeba buď zisk 50.000 podpisů voličů, nebo podpora 20 poslanců či deseti senátorů.
První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. V září by se hlasování určitě zúčastnilo 65,5 procenta dotázaných, dalších 11,5 procenta volební účast zvažuje. Agentura upozornila na to, že deklarovaná účast bývá obvykle vyšší než skutečná. V lednu 2018 dorazilo v prvním kole k urnám asi 62 procent voličů.
Související
Neuspěl Karel Janeček ani jiní stěžovatelé. ÚS ukončil přezkum prezidentských voleb
Senátor Fischer zaplatil pokutu za chyby v prezidentské kampani
prezidentské volby 2023 , Petr Pavel , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou
před 1 hodinou
Přijel pozdě, odjel předčasně, nemluvil s nikým. Pro jednoho lídra se summit NATO nevyvedl
před 3 hodinami
Útok Spojených států mířil na jadernou elektrárnu, tvrdí Teherán
před 3 hodinami
Námořníci opět váhají s cestami přes Hormuzský průliv, potvrzují data
před 4 hodinami
Policie si rozpočtově polepší. Peníze půjdou na investice i platy
před 5 hodinami
Podivná cesta domů. Trump se pokusil vysvětlit, proč v Británii měnil letoun
před 6 hodinami
Pavel zveřejnil lékařskou zprávu. Má doporučenou dietu
před 7 hodinami
Le Penová má nakročeno k vítězství v prezidentské volbě, naznačují průzkumy
před 8 hodinami
Pavel naznačil, že Ukrajina má dva měsíce na ukončení války s Ruskem
před 8 hodinami
Počasí potěší milovníky léta. Tropické hodnoty se ale nečekají
Aktualizováno před 9 hodinami
Zemřela legendární zpěvačka Bonnie Tyler
před 10 hodinami
V Británii fakticky začal výběr nového premiéra. Favorit je jasný
před 11 hodinami
Velký požár ve Zlíně. Hoří v areálu Svitu, platí třetí stupeň poplachu
před 11 hodinami
Trump tvrdí, že mu volali z Íránu. Teherán se prý chce dohodnout
před 12 hodinami
Babiš prozradil, co přednesl na summitu NATO. Česko hodlá navýšit obranné výdaje
před 13 hodinami
Trumpova slova se naplnila. Američané znovu zaútočili v Íránu
před 14 hodinami
Počasí se oteplí, ubyde srážek. Jeden problém se tak prohloubí
včera
Rodičovský příspěvek bude 400 tisíc korun. Sněmovna schválila i úpravy superdávky
včera
Artis Brno dalším nováčkem Chance ligy. Nahrazuje vyloučenou Karvinou
včera
Závěry summitu NATO. Deklarace zmiňuje Rusko, Ukrajinu i Írán
Letošní summit NATO v turecké Ankaře dospěl ke svému konci. Lídři členských zemí, k nimž patří i Česko, si znovu přislíbili pomoc v případě napadení. Rusko bylo označeno za hrozbu, jím napadená Ukrajina se může těšit na další podporu ze strany aliančních spojenců. V závěrečné deklaraci se zmiňuje také Írán.
Zdroj: Lucie Podzimková