Většina politických stran podporuje členství v EU a NATO

Většina stran kandidujících v říjnových volbách do Sněmovny, které mají podle průzkumů šanci na úspěch, se shoduje na důležitosti zakotvení České republiky ve strukturách Evropské unie (EU) a Severoatlantické aliance (NATO). Referendum o členství ČR v EU v programu žádají pouze SPD a KSČM. Co se týče migrace, strany se shodují zejména na tom, že řešením nejsou povinné přerozdělovací kvóty. Vyplývá to z programů zveřejněných na webu.

Evropská Unie

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) prosazuje zahraniční politiku ukotvenou v západních hodnotách. Členství v NATO a EU je podle ní klíčové k prosazování českých zájmů. Pokračovat chce i ve strategické spolupráci ve Visegrádské skupině (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Podporovat chce demokracii, lidská práva a občanskou společnost. Profesionálně chce připravit české předsednictví v EU v roce 2022.

Co se týče migrace, EU podle Spolu musí efektivněji bránit své vnější hranice. Zároveň je nutné urychlit proces odmítnutých žadatelů o azyl, bojovat s pašeráky lidí a pomáhat v nestabilních regionech, míní. Každá země by podle stran měla mít možnost svobodně si zvolit vlastní migrační politiku.

Předsednictví v EU chce koalice Pirátů a STAN zvládnout s důrazem na dokončení obnovy po koronavirové pandemii, digitalizaci nebo životní prostředí. Chce prohloubit vztahy se státy EU a obnovit vnímání Česka jako spolehlivého a zodpovědného partnera. V Evropě má Česko prosazovat oprávněné zájmy, připomínkovat unijní legislativu a hájit silnou fungující Evropu.

Také Piráti a STAN chtějí odpovědný přístup k migraci na celoevropské úrovni bez kvót. Podpořit chtějí spolupráci EU se zeměmi, které jsou zdrojem migrace, nebo přes ně vedou migrační trasy. Chtějí také posílit ochranu vnějších hranic EU.

Hnutí ANO plánuje svůj program zveřejnit až na začátku září. Jeho předseda a premiér Andrej Babiš ale v poslední době často hovoří o tématu migrace. Ve své knížce Sdílejte, než to zakážou! uvedl, že migrace nepřestává, a připomněl svůj odmítavý postoj ke kvótám. Zároveň apeluje na účinnější ochranu vnějších hranic a masivní informační kampaň v zemích, odkud migranti přicházejí. Integrační programy pro migranty musí být povinné, míní.

Co se týče členství v EU a NATO, Babiš jej nezpochybňuje. Otázka členství v unii by podle něj neměla být součástí politické diskuse, Česko by ale zároveň nemělo automaticky přejímat vše, co vypracují "eurokrati" v Bruselu nebo "progresivní politické elity ve velkých zemích", řekl v červnu na konferenci v Praze.

Na hájení českých zájmů apeluje hnutí SPD. Požadovat bude podle svého programu mimo jiné referendum o vystoupení z EU, lidé by se podle něj měli vyjádřit i k členství v NATO. "Chceme Evropu jako volný trh zboží, služeb a práce. Evropu spolupracujících svobodných a suverénních národních států. Nechceme Evropu nesystémových dotací, dávek a úředníků," píše strana.

Chce také přísné podmínky imigrační politiky. Policie podle SPD musí kontrolovat hranice a zpravodajské složky sledovat islamisty podporující džihád a šaríu. SPD chce zároveň prosadit pevnější spolupráci V4 v obchodu, bezpečnosti i ostrahy hranic.

Referendum o členství České republiky v EU navrhuje ve svém programu i KSČM. Naopak rovnou vystoupit by Česko podle komunistů mělo z NATO. KSČM také požaduje obnovení všestranných vztahů s Ruskem a Čínou a zastavení ilegální migrace. Všichni příslušníci české armády by pak měli být staženi z vojenských misí, míní komunisté.

ČSSD ve své vizi pro Česko v roce 2030 apeluje na dobré vztahy se sousedními státy, strategický dialog s Německem, ale i mírové, korektní a vzájemně výhodné vztahy s Čínou a Ruskem. Strategickou váhu přikládá evropskému spojenectví s USA. Za důležitý také považuje demokratický vývoj v regionu bývalé Jugoslávie a v postsovětských státech.

Šéfem české diplomacie je aktuálně sociální demokrat Jakub Kulhánek, který v červnovém rozhovoru s ČTK řekl, že pro předsednictví v EU vidí jako jednu z priorit posun v rozšíření bloku o země západního Balkánu. Další prioritou je posilování transatlantické spolupráce.

ČSSD chce podporovat preventivní opatření k omezení nelegální migrace do EU. Kromě nástrojů azylové a migrační politiky a repatriačních smluvních rámců chce prosazovat dohody se státy původu migrace a posilovat humanitární pomoc a rozvojovou spolupráci.

Hnutí Přísaha nechce nic měnit na tom, že je Česko zakotvené ve strukturách EU a NATO. Chce ale usilovat o vylepšení, posílení práv a narovnání práv mezi členskými zeměmi. Apeluje na intenzivnější ochranu bezpečnosti společně s NATO. Česko podle Přísahy musí být respektovaným a zodpovědným členem aliance.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 20:44 Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Hamáček nabídl Slovinsku prodloužení české policejní mise na hranicích

24.09.2021 12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl…

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

24.09.2021 12:28 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice…

Vláda v pondělí projedná rozpočet na příští rok se schodkem přes 376…

24.09.2021 11:45 Vláda v pondělí projedná návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

23.09.2021 21:45 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Poslanci se zřejmě mimořádně sejdou jen pár dní před volbami

23.09.2021 20:24 Mimořádná schůze Sněmovny k závěrečné zprávě vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na…

BIS postupovala ohledně úkolů od prezidenta v mezích zákona

23.09.2021 18:35 Aktualizováno Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Související:

Právě se děje

reklama