Vítězné ANO jde v Jihomoravském kraji do opozice. Hejtmanem bude Grolich

Zástupci dohodnuté koalice v Jihomoravském kraji, KDU-ČSL, Piráti, ODS se Svobodnými a Starostové pro jižní Moravu si dnes rozdělili resorty a místa v radě kraje. Původně měli mít v radě lidovci, Piráti a občanští demokraté po třech zástupcích a Starostové dva. KDU-ČSL nakonec bude mít jen dva posty, ODS čtyři. Novinářům to řekli zástupci stran. Koaliční smlouvu podepíší pravděpodobně příští týden.

Jan Grolich (KDU-ČSL)
doporučujeme

Hejtmanem se má stát Jan Grolich (KDU-ČSL). Bude pod něj spadat například ekonomika a nově sport. "Dále nominujeme náměstka pro regionální rozvoj. Piráti nominují prvního náměstka pro životní prostředí, participaci a otevřenost.

V další gesci budou mít sociální politiku a rodinnou politiku a třetí gescí je věda, výzkum inovace a informační technologie. ODS bude nominovat náměstka pro vzdělávání, dopravu, zdravotnictví a investice. STAN nominuje pro kulturu a cestovní ruch a územní plánování," řekl Grolich.

Lídr Pirátů Lukáš Dubec řekl, že se chce zaměřit na projekty, které zlepší zadržování vody v krajině, více zapojit občany do rozhodování kraje nebo více podpořit domácí péči. "Já budu prvním náměstkem, dále v radě usedne Jiří Hlavenka a Jana Leitnerová," řekl Dubec.

Lídr ODS Jiří Nantl se pravděpodobně stane náměstkem pro vzdělávání, jména dalších členů rady neprozradil. Za Starosty pro jižní Moravu v radě usedne jejich lídr František Lukl a územní rozvoj bude mít dál na starosti Martin Maleček.

Starostové pro jižní Moravu a ODS s podporou Svobodných také dnes vytvořili společný zastupitelský klub v jihomoravském zastupitelstvu.

Vítězství v krajských volbách sice obhájilo ANO s 15 mandáty, hned po volbách ale oznámili koalici právě zástupci KDU-ČSL, Pirátů, Starostů pro jižní Moravu a ODS s podporou Svobodných. Lidovci získali mandátů 11, Piráti deset, ODS devět, Starostové sedm, Spolu pro Moravu pět, SPD i ČSSD shodně po čtyřech. Dohodnutá koalice disponuje 37 hlasy v pětašedesátičlenném krajském zastupitelstvu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střídání času škodí zdraví, říkají europoslanci. Nesmyl, člověk se musí…

24.10.2020 22:03 Aktualizováno Nejsou ve svém postoji jednotní. Čeští europoslanci se úplně neshodnou, zda má dojít ke zrušení…

Babiš: Faltýnek opakovaně překročil své pravomoci

24.10.2020 16:20 Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek podle šéfa hnutí a předsedy vlády Andreje Babiše na schůzce…

Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

24.10.2020 11:12 Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném…

Vnitro eviduje 350 žádostí o kompenzaci za opatření za 4,8 miliardy

24.10.2020 10:05 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama