Koalice se dohodla na růstu platů ve veřejné sféře v příštím roce. Všichni dostanou navíc 1500 korun do tarifů, zrušena bude nejnižší tabulka tarifů, která se týká nejníže odměňovaných profesí, například kuchařek.
"Jediné procentuální navýšení zůstává u pedagogů a všichni ostatní dostanou pevnou částku, z toho nepedagogové budou mít víc než těch původních sedm procent, tím, že dojde ke zrušení nejnižší tarifní tabulky," řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO).
Nárůst bude znamenat pro státní rozpočet zhruba dvě miliardy navíc. "Budu dělat úpravy (návrhu státního rozpočtu) po dohodě v částce necelé dvě miliardy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s tím, že při přípravě návrhu s možným nárůstem částky na platy počítala v rezervě. Celkově platy v rozpočtu tvoří po důchodech druhou největší sumu, podle Babiše překročí částka 300 miliard korun.
Podle Schillerové jde o odhad. V návrhu rozpočtu, který ministerstvo financí poslalo na konci srpna vládě je na platy vyčleněno 224,8 miliardy korun pro 474.785 míst. Nejsou v tom zahrnuty výdaje na platy zaměstnanců vysokých, církevních a soukromých škol, výzkumných institucí a zdravotnických zařízení.
Odbory ještě čekají na dohodu o mzdách učitelů, téměř deset procent chtějí do tarifů, tedy do základu příjmu. Dnešní dohodu o růstu všech ostatních mezd šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula uvítal. "Ti, kteří jsou nejhůře odměňováni, dostanou největší přidání a budou to přidání velmi významná. Myslím si, že to je férová dohoda," řekl Středula ČTK.
Zrušením tabulky si podle ministryně sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) polepší i pracovníci v sociálních službách. "Pro mě je důležité, že dojde k navýšení dotací na sociální služby, protože sociální pracovníci také dostanou 1500 korun do tarifů," řekla novinářům Maláčová. Dnešní dohodu označila za koaliční projekt a velký úspěch vládních stran, se kterým jsou všichni spokojeni. Navýšení 1500 korun do tarifů čeká i členy bezpečnostních sborů, uvedl Hamáček jako ministr vnitra.
Každý zaměstnanec ve veřejné sféře dostane příští rok přidáno stejně, 1500 korun. Shodla se na tom dnes koalice. Nejvíc to pomůže například kuchařkám, uklízečkám nebo uvaděčkám, které berou opravdu strašně málo.
— Jan Hamáček (@jhamacek) September 13, 2019
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce po dohodě o mzdách, kterou vítá, jednat do pondělka o navýšení peněz pro tzv. živou kulturu v regionech. Bojí se, že kraje nebudou mít na navýšení platů, krok by tak podle něj mohl znamenat konec některých zařízení či projektů. "Co požaduji po vládě, je naplňování závazku, že platy v kultuře mají být na úrovni platů v sociálních službách a školách," řekl novinářům. Sumu, o kterou žádá a o které hovořil s premiérem, nechtěl přiblížit.
Učitelé dostanou přidáno deset procent, podle ministryně financí ještě ale není jasné, kolik z toho do tarifů. "Objemově to bude deset procent, jak bylo přislíbeno, tak s tím počítá i rozpočet," konstatovala Schillerová. Později dodala, že učitelé uvidí na výplatních páskách průměrně 3684 korun navíc.
Předseda koaliční sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček označil výsledek jednání za dobrý kompromis. "Za ČSSD to pokládám za dobrou dohodu," uvedl. Navýšení o 1500 korun se bude týkat i tarifů bezpečnostních sborů, dodal Hamáček.
Podle Maláčové pomáhá dohoda těm, kdo jsou na tom nejhůře. "Měli jsme tu situaci, kdy stát platil spoustu svých zaměstnanců částkou nižší než minimální mzda," doplnila. Dodala, že nízkopříjmoví zaměstnanci na tom budou "nejlépe v historii".
Koalice se dnes nezabývala růstem minimální mzdy, jak požaduje ČSSD. S dnešní dohodou půjde na pondělní jednání tripartity. Na ní bude podle Babiše pokračovat i debata o minimální mzdě. "Jdeme krok za krokem, nyní máme výbornou dohodu, myslím, že jsou s tím všichni spokojeni," reagovala na dotaz ohledně minimální mzdy Maláčová.
Ve veřejném sektoru pracovalo na konci loňska 640.700 lidí - učitelů, hasičů, zdravotníků, úředníků, policistů a dalších profesí. Průměrný plat se dostal na 35.437 korun. Proti roku 2017 se zvedl o 10,8 procenta.
Související
Vláda schválila schodek rozpočtu 310 miliard. Schválila růst platů ve veřejném sektoru, na obranu půjdou 2 % HDP
Učitelé si od ledna polepší, rozhodla končící Fialova vláda
mzdy / platy , Andrej Babiš , Jan Hamáček , Alena Schillerová , Josef Středula , učitelé , Jana Maláčová (ČSSD) , koalice , ČMKOS , Lubomír Zaorálek
Aktuálně se děje
před 46 minutami
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
před 1 hodinou
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
před 2 hodinami
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
před 2 hodinami
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
před 4 hodinami
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 4 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 5 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 6 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 7 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
Generální tajemník NATO Mark Rutte vyjádřil v neděli plnou podporu vojenské kampani prezidenta Donalda Trumpa proti Íránu. V rozhovoru pro pořad „Face the Nation“ na stanici CBS uvedl, že očekává sjednocení všech členských států Aliance v podpoře amerického postupu. Rutte věří, že evropské mocnosti se nakonec ke společnému úsilí připojí, přestože dosud projevovaly značnou zdrženivost.
Zdroj: Libor Novák