Ivan Langer opět na scéně. Do vedení buňky ODS pomohl protlačit miliardáře

Místopředsedou olomoucké ODS se stal podnikatel Richard Benýšek. V tajné volbě porazil dvojici, kterou nominoval předseda buňky Martin Major. O tom, co se odehrálo na volebním sněmu ODS, se uvnitř strany podle portálu iDNES.cz stále debatuje.

Tajná volba proběhla již minulé pondělí. Zaskočení straníci ale o zvolení Benýška stále debatují. Benýšek je totiž jedním z největších soukromých sponzorů ODS a politických stran v Česku vůbec.

Na funkci ho nominoval někdejší ministr vnitra Ivan Langer. S jeho nominací téměř nikdo nepočítal a dokonce i Major připustil, že se o jeho ambici dozvěděl teprve asi hodinu před sněmem. Benýšek následně ve volbě porazil olomouckou radní Markétu Záleskou a ředitele Okresní hospodářské komory Radima Kašpara, které nominoval právě staronový předseda buňky.

„To já vůbec nečtu nějak negativně. Ono se to z venku může zdát, že členství ve vedení ODS je bůhvíco, ale na té komunální úrovni to tak není, a je to hlavně závazek,“ poznamenal k tomu Major pro server iDNES.cz.

Benýšek porazil Kašpara o tři hlasy. „Bylo tady přání členské základny po nějaké změně. Zvedl jsem hozenou rukavici, protože olomoucká ODS potřebuje trochu rozpohybovat a já bych mohl být podle kolegů ten, který to dokáže,“ okomentoval zvolení Benýšek.

Na zvolení Richarda Benýška mohla mít vliv i nominace od Ivana Langera. „Ivan Langer má nějakou historii a má nějaké jméno, takže nepochybuji, že když Richarda Benýška nominoval on, tak to sehrálo svou roli. Kdyby vstal řadový, méně známý člen, tak by ta podpora mohla být nižší,“ potvrdil Kašpar.

Major si nemyslí, že by nominování Langerem sehrálo takovou roli. Podle něj mohl spíše zapůsobit Benýškův projev na sněmu. Že by byl Langerovým mužem, popírá i sám Benýšek. „Navrhl mě, ale není to tak, že bych byl muž Ivana Langera,“ konstatoval. 

Langer uvedl, že za Benýška předtím neloboval. O čemž svědčí překvapení straníků i těsný výsledek. Svůj podíl na jeho zvolení považuje za spekulaci. „Pokud by to tak bylo, tak mě to nepochybně těší a bylo by to o to příjemnější a závaznější pro mě,“ konstatoval.

Richard Benýšek dříve pracoval jako krizový manažer nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Vlastnil hokejovou Slavii a byl i šéfem společnosti Bestsport, jež provozuje O2 arenu. Nyní se zaměřuje hlavně na investice v zemědělství a lesní hospodářství v Česku i na Slovensku.

Související

Více souvisejících

ODS olomouc miliardáři Ivan Langer politika

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 3 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 3 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

Události Petra Nutila: Vládní digitalizace, hysterický komentátor a výhra v Survivoru!

Milí zlatí, je tu další týdenní souhrn mimořádného nářezu událostí z posledního týdne z té naší překrásné hobití roklinky! Dnes máme na programu hustej nářez.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy