Politolog očekává negativní kampaň, favoritem je podle něj Pavel

Před druhým kolem prezidentské volby sehraje velkou roli negativní kampaň, kterou lze očekávat zejména od týmu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, uvedl politolog Lubomír Kopeček. Bude podle něj záležet na tom, jestli zabere snaha vykreslit Petra Pavla jako nezkušeného kandidáta, komunistického rozvědčíka nebo reprezentanta asociální vlády. Pavel, který první kolo volby těsně vyhrál, ale podle Kopečka zůstává favoritem.

"Strategií kampaně Andreje Babiše bude demobilizovat alespoň některé voliče Petra Pavla a také Danuše Nerudové a dalších kandidátů, kteří Pavla podpořili. Bude se snažit, aby nepřišli k volbám voliči, kteří Babiše odmítají," uvedl v tiskové zprávě Kopeček, jenž působí v Národním institutu SYRI a na Masarykově univerzitě v Brně. Napsal paralelní životopisy tří dosavadních prezidentů samostatného Česka, vyšly pod titulem "Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus, Zeman".

Podle Kopečka není negativní kampaň ničím překvapivým. Podobné strategie byly klíčové i v předešlých prezidentských volbách mezi prvním a druhým kolem. Ani Babiš podle politologa nebude negativní kampaně ušetřen. Tématy mohou být jeho styl vládnutí, hlavně za pandemie covidu-19, nebo spolupráce s komunistickou Státní bezpečností. Babiš vědomou spolupráci popírá, avšak podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa se v 80. letech stal nejprve důvěrníkem, později agentem.

Většina neúspěšných kandidátů už Pavlovi vyjádřila podporu, ale neznamená to, že se hlasy jejich voličů automaticky přesunou k němu. Voliči Danuše Nerudové byli převážně mladí, často nadšení ze své kandidátky. "Průzkumy ukazovaly, že část z nich není ochotná jít v druhém kole volit Petra Pavla a zůstanou doma. Hodně záleží, zda bude Nerudová ochotná pomoct s intenzivní aktivizací těchto voličů, aby znovu přišli k volbám," uvedl Kopeček.

Voliči Pavla Fischera jsou spíše starší, často z katolického prostředí, což se projevilo i na vyšší podpoře v některých oblastech jihu a východu Moravy. "U nich je pravděpodobnost, že půjdou k volbám, určitě větší, ale je otázka, jestli některým nebude bližší Babiš se svými sociálními apely než Pavel,“ uvedl Kopeček.

Kampaň Pavla se před druhým kolem zřejmě výrazně soustředí na vyvracení dezinformací a polopravd. Celkově má podle Kopečka Pavel lepší předpoklady uspět, než měl před pěti lety Jiří Drahoš proti Miloši Zemanovi.

"Vzhledem k Pavlově kariéře a důrazu na řád půjde před druhým kolem mnohem hůř vykreslovat jej coby zástupce liberálního světa a 'pražské kavárny'," míní Kopeček. Babišovu výchozí pozici oproti Zemanovi před pěti lety vidí jako slabší, protože se může spoléhat v podstatě jen na sebe, své příznivce, organizační a komunikační zázemí ANO a média svého holdingu.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Petr Pavel

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy