Výběrové komise doporučily na místo ředitele Lesní správy Lány Pavla Rusa a do čela Správy Pražského hradu dosavadního ředitele administrativní sekce Hradu Jana Nováka, informovala na webu prezidentská kancelář. Rus by měl nahradit Miloše Baláka, který v říjnu s platností ke konci roku na místo ředitele lánské lesní správy rezignoval.
Novák, který je již nyní řízením Správy Pražského hradu dočasně pověřený, by měl vystřídat ve funkci jejího ředitele Ivo Velíška. Toho prezidentův kancléř Vratislav Mynář v říjnu odvolal.
Deník N, který na závěr výběrových komisí upozornil, uvedl, že Rus je někdejším severočeským ředitelem Lesů České republiky. Novák působil na Pražském hradě za všech tří českých prezidentů. Od roku 2015 je ředitelem administrativní sekce Kanceláře prezidenta republiky. Byl také vedoucím úřadu vlády.
Balák před soudem čelil obžalobě z ovlivňování veřejných zakázek v Lánské oboře. Soud ho poslal pravomocně na tři roky do vězení, prezident Miloš Zeman mu ale udělil milost a Balák ve své funkci zůstal. Další soud pak Baláka odsoudil v kauze těžby kamene v Lánské oboře k peněžitému trestu 870.000 korun a dvouletému zákazu činnosti v organizacích, které spravují státní majetek. Tento rozsudek není pravomocný, věcí se bude zabývat Krajský soud v Praze.
Velíšek na Pražský hrad nastoupil v únoru 2004, ředitelem Správy Pražského hradu (SPH) byl od roku 2005, kdy jej výkonem funkce pověřil tehdejší prezident Václav Klaus. SPH je příspěvkovou organizací, kterou zřizuje Kancelář prezidenta republiky. Kromě areálu Pražského hradu se stará také o lánský zámek. V popisu práce tak má mimo jiné i péči o hradní a lánské památky.
Velíšek v říjnu serveru Deník N řekl, že mu důvod odvolání Mynář nesdělil. "Nevím, že bych něco provedl, ani mi nebylo nic konkrétně sděleno," uvedl. O odvolání nebyl předem informován, řekl.
Novák je od roku 2015 ředitelem administrativní sekce Kanceláře prezidenta republiky. Později byl pověřen také řízením bezpečnostního odboru Pražského hradu, ten ale prezidentská kancelář změnila na oddělení bezpečnostního ředitele, které nyní vede Lenka Nováková. Média informovala, že není držitelem bezpečnostní prověrky na stupeň důvěrné, tajné nebo přísně tajné, které uděluje Národní bezpečnostní úřad. K dispozici má prověření na stupeň vyhrazené. V minulosti pracoval také jako vedoucí úřadu vlády, náměstek ředitele Národního bezpečnostního úřadu nebo vedl prezidentskou kampaň Jana Fischera.
Do výběrového řízení na ředitele Lesní správy Lány se přihlásilo pět uchazečů, jeden v jeho průběhu odstoupil. O místo ředitele Správy Pražského hradu se kromě Nováka ucházel ještě jeden člověk. Výběrová komise, v níž byl kromě zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky například také státní tajemník ministerstva vnitra, dospěla k závěru, že nejvhodnějším kandidátem je Novák. "Dílčí dotazy zodpověděl obsáhle, s evidentní znalostí problematiky a místní situace. Tento uchazeč je schopen čerpat ze své předchozí praxe a plně se orientuje v odborné problematice," uvedla prezidentská kancelář. Komise se na něm shodla jednomyslně, což platí i pro Rusa, kterého doporučila do čela Lesní správy Lány.
Český rozhlas - Radiožurnál v listopadu uvedl, že prezidentská kancelář vyměnila šéfku provozu lánského zámku. Zámek místo Michaely Javůrkové povede Kateřina Rydlová, která tam dříve působila třeba jako kuchařka nebo hospodyně. Hrad zároveň oddělil správu samotného zámku v Lánech a správu zámeckých zahrad a parku.
Související
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
Hrad potvrdil další jednání mezi Pavlem a Babišem. Proběhne zítra
Pražský Hrad , Lesní správa Lány , Miloš Balák (Lány)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
před 2 hodinami
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
před 4 hodinami
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
před 5 hodinami
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
před 6 hodinami
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
před 7 hodinami
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
před 7 hodinami
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
před 8 hodinami
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
před 9 hodinami
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
před 10 hodinami
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
před 11 hodinami
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
před 11 hodinami
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
před 12 hodinami
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 13 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 14 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 15 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 16 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
Představitelé obranného průmyslu se připravují na schůzku s prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě, která by se měla uskutečnit koncem tohoto týdne. Podle zdrojů obeznámených s detaily jednání se očekává velmi ostrá debata, neboť ve Washingtonu sílí obavy z tenčících se zásob amerických raket.
Zdroj: Libor Novák