Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) by dnes zvolil jiný způsob, jak upozornit na vraždění žen a dětí na Ukrajině, než když na konci roku 2022 umístil podobiznu ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly na budově ministerstva vnitra.
V diskusi na sociální síti X dnes Rakušan uvedl, že se při tomto kroku nebývale spojil s politikou a aktivismem a nyní toho lituje.
Přiznal, že vytvoření této vizuální symboliky na veřejném úřadě nebylo ideální a cítí, že by dnes zvolil jiný, respektující a adekvátní způsob vyjádření nesouhlasu s Putinovým režimem a jeho postupem na Ukrajině.
"V reakci na Putina v pytli na mrtvoly, kterého jsem předloni nechal vyvěsit na budově ministerstva, jsem v Karviné dostal pytel se svou fotkou a dotazem, zda nezpytuji svědomí. Určitě ho zpytuju. Je hranice mezi tím, co si člověk může dovolit jako občan a co jako ministr," napsal.
"Tohle propojení politiky s aktivismem jsem při vyvěšování zažil poprvé a necítil jsem se v něm úplně nejlíp. Jako symbol mi to ale v danou chvíli přišlo správné, protože Putin se svým režimem je vrah malých dětí a žen na Ukrajině," dodal.
Tímto krokem tehdy chtěl vyjádřit odhodlání bránit demokratické hodnoty svrchovaného státu, což vzbudilo kontroverze a kritiku.
Rakušan zdůraznil, že i s odstupem času uznává důležitost upozornění na tragédii na Ukrajině, ale v danou chvíli by volil jinou formu vyjádření tohoto názoru.
Související
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
Vít Rakušan (STAN) , Ministerstvo vnitra
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Počasí: Tropy vystřídá ochlazení, pak se vedra vrátí
včera
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
včera
Otevření Hormuzského průlivu, konec americké blokády. Co obsahuje dohoda, o níž jedná Írán s USA?
včera
Dohoda s Íránem dnes nebude. Podle Teheránu za to mohou USA
včera
Po Američanech se začínají bát z možného nepostupu i Švédové. Němci naopak stále živí naději
včera
„Oto, zabal to.“ Prahou prošly tisíce demonstrantů, žádají konec Klempíře
včera
USA v Íránu naráží na zásadní překážku: Mírovou dohodu musí schválit Modžtaba Chámeneí
včera
Trump opouští partnery a mění americké priority. Z Tchaj-wanu dělá druhou Ukrajinu
včera
Macinka vystoupil v novém studiu u Moravce. Úvahy o odvolání Klempíře rázně odmítl
včera
OBRAZEM: Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
včera
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
včera
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
včera
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
včera
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
23. května 2026 22:46
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
23. května 2026 21:14
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
23. května 2026 19:56
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
23. května 2026 19:50
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
23. května 2026 18:40
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
23. května 2026 18:04
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
Přestože hokejové mistrovství světa už vstoupilo do své druhé poloviny, na úřadujících světových šampionech Američanech stále není vidět, že by našli svou ideální formu. V sobotu si totiž připsali na své konto vedle dvou nepřesvědčivých výher nad Brity a Němci již třetí porážku. Po Švýcarech a Finech si totiž na Američany, jejichž kádr nedá s tím loňským, ani s tím, který hrál letošní zimní olympiádu v Miláně srovnávat, vyšlápli dokonce Lotyši. A právě oni se s Američany přetahují o poslední postupové místo skupiny A. Ve skupině B se pak dočkali Dánové svého prvního vítězství na letošním MS, když porazili Slovince 4:0.
Zdroj: David Holub