Ruské operace v Česku: Mají za cíl demoralizovat veřejnou debatu a zastavit pomoc Ukrajině

V České republice probíhají informační operace zaměřené na šíření ruských narativů s cílem zastavit materiální pomoc Ukrajině. Uvedla to česká Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve své výroční zprávě za rok 2023.

"Na našem území probíhají informační operace, které mají postupně demoralizovat veřejnou debatu, aby bylo možné šířit ruské narativy. Tyto operace jsou součástí informační války, jejímž cílem je zastavit přísun materiální pomoci Ukrajině," uvedla NCOZ.

Podle NCOZ dochází k nárůstu hybridních hrozeb i v dalších evropských státech, kde se ruské aktivity snaží informačně ovlivňovat obyvatelstvo. V těchto zemích, včetně České republiky, také roste hrozba sabotáží proti kritické a dopravní infrastruktuře.

"V rámci Evropy je patrný trend, kdy se místní obyvatelstvo nebo lokální kriminální prostředí stále častěji zapojují do širokého spektra činností - od aktivního shromažďování informací z daného státu a vytváření cílů až po různé formy nátlaku na vybrané osoby, například z exilové diaspory, a přímé útoky na infrastrukturu nebo veřejná místa," vysvětlila NCOZ.

Podle NCOZ je metoda postupného zapojování jednotlivců podobná radikalizační taktice islamistů a často se uskutečňuje prostřednictvím komunikačních platforem a sociálních sítí. Skutečnost, že se do aktivit, ve kterých hrají významnou roli ruské zpravodajské služby, zapojují místní obyvatelé, je podle české policie pravděpodobně důsledkem změny jejich zaměření a působení v evropských zemích.

NCOZ ve zprávě dodala, že konfrontace s Ruskem v důsledku války na Ukrajině výrazně zvyšuje riziko demonstrativních útoků, které mají za cíl vyvolat v obyvatelstvu pocit ohrožení. Česká policie vnímá tato rizika a plánuje posílit spolupráci v oblasti bezpečnostní prevence v rámci Europolu a dalších mezinárodních projektů.

Související

Volby, ilustrační foto Původní zpráva

Eurovolby poskytují dezinformátorům i hackerům možnost manipulace. EU má nástroje na zamezení cizímu vměšování

Volby do Evropského parlamentu jsou kvůli svému rozsahu velmi lákavé pro různé zájmové skupiny. Jejich prostřednictvím se mohou pokusit ovlivnit směřování politiky Evropské unie. Stačí k tomu ovlivnění voleb v jediné zemi, která může změnit celý rozhodovací proces v evropských institucích. Z Evropské komise ale zaznívá, že Unie má nástroje pro to, aby vměšování zabránila. 

Více souvisejících

fake news

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy