S Lipavským pojede do Indie i desítka tuzemských firem

Cesty do Indie, která se pod vedením ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) uskuteční ve dnech 26. února až 1. března, se zúčastní i desítka tuzemských firem z leteckého a obranného průmyslu nebo inovativních oborů. ČTK o tom dnes informoval Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). 

Spolupráci by podnikatelé mohli navázat například v oblastech kybernetické bezpečnosti, zdravotnictví, energetiky, rozvoje chytrých měst či informačních a komunikačních technologií, řekl Lipavský.

Lipavský již dříve uvedl, že má Česká republika zájem s Indií uzavřít strategické partnerství, zaměřit by se mělo na inovace. Prioritou jednání v Indii podle něj bude obranný průmysl a cestovní ruch. Cesty do Indie se zúčastní i zástupci ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) či ministerstva životního prostředí.

"Český průmysl má v Indii velmi dobrou pověst. Věřím, že se nám podaří na tuto historickou zkušenost navázat a že naše firmy díky osobním schůzkám s místními společnostmi získají zajímavé obchodní příležitosti či kontrakty," uvedla viceprezidentka SP ČR Milena Jabůrková.

První dva dny budou podnikatelé v Dillí, kde se uskuteční konference svazu indického průmyslu. Jednání se zaměří především na posilování obchodních a investičních vztahů mezi Indií a Evropou, a to například v oblasti udržitelnosti. Druhá část cesty se odehraje v Bombaji, kde se zástupci českých firem sejdou s dalšími indickými partnery, informoval SP ČR.

Z České republiky se loni do Indie vyvezlo zboží za 25,2 miliardy korun, opačným směrem plynulo zboží za 48,9 miliardy korun, vyplývá z informací MPO. Indie podle nich byla 28. nejdůležitějším obchodním partnerem Česka. Do Indie se z tuzemska nejčastěji exportují stroje, telekomunikace, chemikálie či sklo, uvedla Jabůrková. Do Česka naopak podle ní země vyváží především textil, farmaceutické produkty, plasty, kávu, čaj, koření nebo tabák.

Související

Jan Lipavský

Česká republika uvolní dalších deset milionů korun pro Pásmo Gazy

Česká republika uvolní dalších deset milionů korun pro Světový potravinový program (WFP) na poskytnutí humanitární pomoci v Gaze. O této rozhodnutí informoval dnes ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) prostřednictvím sociální sítě X. Tento příspěvek navazuje na pět milionů korun, které česká vláda vyčlenila pro palestinské civilisty prostřednictvím tohoto programu v lednu tohoto roku.
Jan Lipavský

Politico: Hackeři před lety zaútočili na skupinu, jejímž členem byl Lipavský

Skupina hackerů známá jako APT31, která je podle Spojených států a Británie úzce spojena s Čínou, před několika lety provedla útok na parlamentní skupinu, v níž byl členem i současný ministr zahraničí Jan Lipavský. Uvedl to server Politico. Cílem útoků byly e-mailové adresy členů Meziparlamentní aliance pro Čínu (IPAC) z EU a Británie.

Více souvisejících

Jan Lipavský Indie firmy svaz průmyslu a dopravy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy