S politickou situací v Česku je spokojeno 13 procent lidí. Sněmovně a vládě důvěřuje jen pětina občanů

Sněmovně a vládě premiéra Petra Fialy věří podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) 21 procent lidí. Z ústavních institucí tak mají opět nejnižší důvěryhodnost. Prezidentu Petru Pavlovi důvěřuje 55 procent občanů a nejlépe dopadli starostové, kterým důvěřují dvě třetiny respondentů. 

Důvěryhodnost Senátu s pohybuje na úrovni 32 procentech, u krajských zastupitelstev zůstává na 44 procentech a u hejtmanů na 45 procentech.

Starostům věří o dva procentní body více lidí než v únoru, a sice 68 procent lidí. Obecní zastupitelstva se těší důvěře 66 procent obyvatel.

"Zejména u vlády a Poslanecké sněmovny tak hodnocení zůstává na zřetelně horší úrovni, než bylo na počátku roku 2023," uvedl CVVM s tím, že ještě počátkem loňského roku vládě a Sněmovně důvěřovala třetina dotázaných.

Ve srovnání s podzimem se pak výrazně snížil počet lidí, kteří jsou nespokojeni s politickou situací v zemi. V současné době ji negativně hodnotí 62 procent lidí.

Pouze 13 procent je s ní spokojeno a 24 procent není ani spokojeno, ani nespokojeno. Podle CVVM hodnocení je tak hodnocení výrazně horší, než bývalo v letech 2014 až 2020. 

Související

Více souvisejících

politika průzkumy Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 34 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy