Šéfové parlamentu se chystají na jednání NATO, chtějí řešit členství Ukrajiny

Zasedání zástupců parlamentů zemí NATO, které se uskuteční v pátek ve Vilniusu, se zúčastní šéfové obou komor českého zákonodárného sboru. ČTK o tom dnes informovala senátní tisková tajemnice Lada Faldynová. 

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) už před třemi týdny uvedli, že k jejich tématům bude patřit členství Švédska v Severoatlantické alianci a také podmínky přičlenění Ukrajiny.

"Osobně považuji za důležité také na setkání upozornit, že jsou i další země, které nyní Rusko bezprostředně ohrožuje - Moldavsko, Gruzie i další. Za zásadní považuji rovněž užší propojení NATO s partnery z Tichomořské Asie,“ uvedl Vystrčil. Předseda Senátu má vystoupit v bloku věnovaném dlouhodobému plánu podpory Ukrajiny, stejně jako předseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk. Očekává, že se parlamentní zástupci většinově shodnou na roli NATO jako záruky obranyschopnosti, posílení podpory Ukrajiny a obhajobě hodnot, které jsou nezbytné pro svobodný a demokratický svět.

Předsedkyně Sněmovny má vystoupit ve druhém bloku, který bude věnován vnitřní transformaci NATO a zvýšení výdajů na obranu, posílení odstrašení a obrany. Spolu s ní v této části debaty promluví generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Úvodním tématem budou globální výzvy, globální partneři, globální působení NATO.

Součástí programu bude rovněž čtvrteční setkání s předsedkyní litevského parlamentu a sobotní návštěva litevského armádního výcvikového střediska v Pabradě.

Související

Více souvisejících

Markéta Pekarová Adamová Miloš Vystrčil (ODS) NATO Ukrajina

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 57 minutami

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno

V plném proudu je předposlední den kalendářního roku 2025 a v řadě domácností vrcholí přípravy na Silvestra. Pokud je odkládáte na poslední chvíli, měli byste vědět, jak budou ve středu otevřené obchody. Provozní doba bude oproti běžnému pracovnímu dni odlišná. 

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu a Donald Trump

Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy

Americký prezident Donald Trump doufá, že brzy začne druhá fáze mírového plánu pro Pásmo Gazy. Šéf Bílého domu zároveň varoval Hamás před odplatou, pokud se hnutí rychle neodzbrojí. Trump se zároveň zastal Izraele a jeho politického lídra Benjamina Netanjahua. 

včera

Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou

Vážný incident řešili policisté během neděle v Pardubicích. V hotelu bylo nutné zasáhnout proti opilému cizinci, který začal vyhrožovat střelbou. Nikomu se naštěstí nic nestalo, muž byl zadržen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy