Senát předběhl Sněmovnu a vyjádřil souhlas s obrannou dohodou s USA

Senát ve čtvrtek vyjádřil souhlas s ratifikací dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o spolupráci v oblasti obrany. Podobnou smlouvu má s Washingtonem uzavřenou většina členských zemí NATO. 

Senát o výsledku hlasování informoval na twitteru. Dohodu ještě musí schválit Poslanecká sněmovna, která ji má na programu schůze příští týden ve středu. Dolní parlamentní komora už se jí zabývala na konci června, tehdy jednání provázely obstrukce vedené opozičním hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD).

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes v horní komoře zdůraznila, že dohoda je v bezpečnostním zájmu Česka a nedává americkým vojákům automaticky právo pobývat na českém území, jak tvrdí někteří kritici. Pobyt konkrétních příslušníků či jednotek ozbrojených sil USA musí standardně schválit vláda a Parlament.

"V době, kdy nedaleko našich hranic stále probíhá brutální ruská vojenská agrese, je v bezpečnostním zájmu České republiky prohloubit obrannou spolupráci právě s USA," konstatovala ministryně.

Fialova vláda schválila Dohodu o obranné spolupráci na jednání ve středu 26. dubna 2023. O necelý měsíc později ji ministryně Černochová ve Washingtonu podepsala s americkým protějškem Lloydem Austinem. 

Smlouva podle ministerstva umožní prohloubit spolupráci mezi českými a americkými ozbrojenými silami. Jejím smyslem je úprava právního postavení příslušníků ozbrojených sil Spojených států na území České republiky, pokud by jejich pobyt dle ústavy schválila vláda či parlament. Samotná dohoda americkým vojákům oprávnění pobývat na území České republiky neposkytuje. 

Související

Petr Pavel

Pavel se těší největší důvěře mezi vrcholnými politiky, zjistilo CVVM

Nejdůvěryhodnějším z vrcholných českých politiků je podle šetření CVVM prezident Petr Pavel, jemuž věří 54 procent lidí. Je tak jediným politikem, na kterého mají lidé převážně pozitivní názor. Nejvíce lidé nedůvěřují premiérovi Petru Fialovi (ODS) a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). 

Více souvisejících

Senát ČR Jana Černochová USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí aktuálně: Na západě bude sněžit i po poledni, v Krkonoších se tvoří závěje

Meteorologové před polednem varovali před vytrvalým sněžením na západě Čech. Výstraha nově platí kromě Karlovarského i pro severní oblasti Plzeňského kraje. Sněhové přeháňky tam mají pokračovat až do brzkých odpoledních hodin. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy