Plzeň - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) předal v pátek odpoledne svoji rezignaci na post děkana plzeňské právnické fakulty do rukou rektora Západočeské univerzity Josefa Průši. Na fakultě Pospíšil fakticky končí 8. srpna.
Právnickou fakultu povede až do podzimní volby nového děkana současný proděkan Karel Eliáš. "Požádám akademický senát, aby se urychleně sešel a vyhlásil volby nového děkana," uvedl rektor Průša poté, co přijal a před zraky novinářů podepsal rezignaci Jiřího Pospíšila.
"Univerzita nyní pokračuje v přípravě odebírání titulů absolventům právnické fakulty. Celá věc se ovšem opět poněkud protahuje," řekl rektor ZČU Průša. "U absolventů s titulem magistr, kde máme 41 adeptů na odebrání titulů, se nám nepodařilo doručit oznámení o zahájení správního řízení ve věci odebrání titulů, prostě si to nevyzvedli a nepřebrali. Přes ministerstvo vnitra nyní zkoumáme jejich aktuální adresy. Pokud ty adresy budou správné a oni si naše dopisy nevyzvedli, pak budeme pokračovat, jako když je obdrželi a nekonali," řekl Průša.
"Co se týká absolventů s titulem Ph.D, tak tam bylo sedm adeptů na odebrání titulů, dva z nich jsou doslova na spadnutí, některé případy stále ještě prošetřujeme a u tří osob to vypadá, že budou mít vše v pořádku a správní řízení s nimi zastavíme. Přesný termín odebrání titulů zmíněné dvojice ještě nevím, bude to už ale co nejdříve, příští týden se domluvím s právníkem univerzity a už by to mohlo být," uvedl rektor Průša. Zároveň dodal, že jména hříšníků univerzita neprozradí.
"Jsem přesvědčen o tom, že pokud se univerzita, ne pouze fakulta, chce očistit od kauzy rychlostudentů, musí u těch, u kterých je jasné, že titul získali nestandardně, tento titul odebrat. U návrhů které jsem já posílal, tak minimálně u 15 lidí bylo zřejmé, že studium bylo nestandardní, u ostatních chyběly některé dokumenty a mohly v rámci správního řízení dohledat," řekl Pospíšil.
"Doufám, že u skupiny osob se skutečně prokazatelným nestandardním způsobem studia univerzita v sobě najde sílu a odebere tituly. A to i za okolností, že není zcela zřejmé, zda podle českého právního řádu je možné tituly odebírat," vysvětlil Pospíšil. Dodal, že odebrání titulů vnímá jako akt očisty, který má ukázat, že škola si je vědoma problémů a chce se odříznout od své historie.
17. prosince 2025 13:07
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Související
Odstartovaly turnusy jarních prázdnin. Tady je velký přehled termínů
Studenti v Ústí zburcovali policii. Obavy z útoku ve škole se nepotvrdily
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
před 1 hodinou
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
před 2 hodinami
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
před 3 hodinami
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
před 4 hodinami
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
před 5 hodinami
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
před 5 hodinami
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
před 6 hodinami
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
před 6 hodinami
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
před 7 hodinami
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
před 8 hodinami
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
před 9 hodinami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 10 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
Americký ministr obrany Pete Hegseth na tiskové konferenci v Pentagonu prohlásil, že Írán se pokusil zavraždit prezidenta Donalda Trumpa. Podle Hegsetha se však „prezident Trump smál jako poslední“, protože Spojené státy v úterý vypátraly a zlikvidovaly velitele jednotky, která byla za tento pokus o atentát zodpovědná. Ministr tímto tvrzením vnesl do probíhajícího konfliktu rozměr osobní odvety.
Zdroj: Libor Novák