Praha - Studenti budou od školního roku 2013/2014 platit za svá vysokoškolská studia částku maximálně 10 tisíc korun za semestr. K placení školného mohou využít půjčky garantované státem, uvedl kabinet ve svém programovém prohlášení, které přijal ve středu.
"Vláda zavede finanční spoluúčast absolventů vysokých škol na hrazení nákladů jejich studia formou tzv. odloženého školného s termínem zavedení od akademického roku 2013/2014, při stropních nákladech 10 000 Kč na jeden semestr a při uplatnění zvýhodňujícího koeficientu pro podporu klíčových studijních oborů s vazbou na strategické segmenty průmyslové výroby a služeb," shodli se ministři.
Školné se bude hradit hned, studenti budou moci uzavřít půjčku garantovanou státem. Tu začnou splácet v okamžiku, kdy jejich příjem přesáhne výši průměrné mzdy.
Kabinet hodlá realizovat rovněž systém grantů a dodatečných sociálních stipendií pro studenty z rodin s nízkými příjmy a handicapované studenty. Kromě toho vláda počítá se zavedením takzvaných podnikových stipendií a spořením na vzdělání.
Ministerstvo školství slibuje, že se rozvine speciální režim příležitostného zaměstnávání studentů. Tímto způsobem by si mohli studenti krýt nepřímé náklady spojených se studiem, mezi ně patří například strava a ubytování. Režim příležitostného zaměstnávání studentů začne fungovat o rok dříve, než se zavede školné.
Vláda se hodlá zaměřit rovněž na diverzifikaci terciárního vzdělávání. Díky ní by měly profily absolventů více odpovídat požadavkům zaměstnavatelů v realitě. Větší váha by se měla v budoucnosti přikládat i absolventům bakalářského stupně studia. Lidé s titulem bakaláře by měli mít lepší možnosti uplatnit se v praxi, protože studium tříletých oborů by jim mělo poskytovat jisté vědomosti a dovednosti. Bakalářské studium by tak nemělo být nadále vnímáno jen jako předstupeň magisterského studia.
"V systému řízení veřejných vysokých škol bude posilovat jejich vlastní odpovědnost za dosahované výsledky v oblasti výzkumu, vzdělávání i hospodaření," doplňuje vláda s tím, že výše poskytnutých financí z veřejného rozpočtu školám bude přímo závislá na výsledcích, kterých škola v předchozím roce dosáhla, a také na kvalitě studia, jež poskytuje.
Související
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
Střední školou v Táboře otřáslo úmrtí maturanta. Případem se zabývá policie
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ
před 1 hodinou
V Kongu se již potvrdilo přes 1200 případů eboly. Přibývá ale i uzdravených
před 2 hodinami
Írán může přestat existovat, varoval Trump po dalším porušení příměří
před 3 hodinami
Přelomový krok britského krále. Karel III. jako první odhalil daňové přiznání
před 4 hodinami
Noční teplotní rekord nepadl. Příští noc bude zřejmě ještě teplejší
včera
Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou
včera
Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo
včera
Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek
včera
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
včera
Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord
včera
Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin
včera
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
včera
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
včera
Trumpova celní válka s Evropou ožívá. USA hrozí odvetou za danění Mety či Amazonu
včera
Vojtěch prosazuje omezení dostupnosti energetických nápojů
včera
Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní
včera
Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým
včera
Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko
včera
Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti
včera
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
Jak lépe zvládnout extrémní víkendové teploty? Jaké dopady očekávat a co dodržovat? Meteorologové již v pátek vydali seznam doporučení, kterými bude dobré se během volných dnů řídit. Připomeňme, že není vyloučeno, že padne absolutní český teplotní rekord.
Zdroj: Jan Hrabě