Praha – Učitelé by mělo dostat přidáno. Ne však plošně, nýbrž podle výsledků. Uvedl to dnes prezident Miloš Zeman u příležitosti setkání finalistů nominovaných na cenu pro nejoblíbenějšího učitele.
Zeman dnes přijal finalisty soutěže o nejoblíbenějšího učitele v Česku Zlatý Ámos na Pražském hradě. Finále soutěže se bude konat v pátek v Praze. „Vím, že ocenění Zlatého Ámose je vysoké, ale nenahradí nízké platy učitelů," poznamenal Zeman. Přítomným učitelům řekl, že podporuje návrh ministryně Kateřiny Valachové (ČSSD) na zvýšení jejich platů.
Platy by se však podle něj neměly zvyšovat plošně, ale selektivně. „Aby dobří učitelé dostali přidáno víc než učitelé průměrní nebo dokonce špatní. A právě k tomu výběru dobrých učitelů by měl Zlatý Ámos sloužit," dodal Zeman, jehož matka byla také učitelka.
Prezident srovnával podmínky pedagogů a jiných státních zaměstnanců. „Vždycky, když jmenuji soudce, kteří jsou kolem 30 let, tak si říkám: Ty máš nástupní plat 70.000. A učitel s dvacetiletou praxí má hrubého 25.000 nebo 30.000. No a protože nemůžeme snížit platy soudců, to by se nám patrně nepovedlo, a kromě toho soudců je poměrně málo, zatímco učitelů je hodně, tak musíme společně usilovat o to, aby učitelské platy rostly," řekl prezident.
O titul Zlatý Ámos bude při pátečním finále usilovat šest pedagogů. V semifinále uspěli Jan Flídr ze Základní školy (ZŠ) 5. května ve Dvoře Králové nad Labem, Lenka Fréharová ze ZŠ B. Němcové v Zábřehu, Ivo Hasala ze ZŠ a Gymnázia Vítkov, Alena Michálková ze ZŠ a MŠ Černovice, Michal Pospíšil ze ZŠ U Tenisu v Přerově a Zuzana Štočková ze ZŠ Praha-Vinoř.
17. prosince 2025 13:07
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Související
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Chybovali Pavel i Macinka, domnívá se exprezident Zeman
Miloš Zeman , Kateřina Valachová , Školství
Aktuálně se děje
včera
Ajatolláh Alí Chameneí je po smrti
včera
TOI: Íránské revoluční gardy zřejmě zablokovaly jednu z nejdůležitějších námořních cest světa, Hormuzský průliv
Aktualizováno včera
Chameneí je po smrti, tvrdí izraelské úřady
včera
Útok na Írán byl největší leteckou operací v historii Izraele. Mrtvých jsou stovky
včera
Izraelské letectvo zahájilo další nálety na Írán. Exploze zní v Teheránu i u jaderné elektrárny
Aktualizováno včera
Írán zahájil novou vlnu raketových útoků po celém Blízkém východě. Zasáhl luxusní hotel v Dubaji
včera
Trump: Zaútočili jsme, protože Írán vyvíjí rakety schopné zasáhnout USA. Podle rozvědky to není pravda, tvrdí CNN
včera
Válka na Blízkém východě: Íránský ministr i šéf revolučních gard jsou po smrti. Britská letadla jsou ve vzduchu, zasedne RB OSN
včera
Chameneí mohl být při útoku na Írán zabit, tvrdí Izrael. Teherán to popírá
včera
Na dívčí školu v Íránu měly dopadnout tři rakety. Mrtvých je přes 50, tvrdí Teherán
včera
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
včera
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
včera
První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět
včera
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
včera
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
včera
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
včera
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
včera
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
27. února 2026 21:56
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
27. února 2026 21:08
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
Americký prezident Donald Trump se v souvislosti s kritikou političek, které si dovolily mu oponovat během úterního projevu, pustil do slavného herce Roberta De Nira. Filmovou hvězdu označil za člověka s nízkým IQ.
Zdroj: Lucie Podzimková