Praha - Zavedení školného považují členové Národní ekonomické rady vlády (NERV) za samozřejmost. Autor materiálu o vzdělání v Česku ekonom Daniel Münich však v pondělí zdůraznil, že zároveň musí existovat systém půjček pro studenty.
"U problematiky školného je zmiňován zejména finanční aspekt, ale pravdou je, že zavedení školného má i řadu kladných nefinančních přínosů. Existují i dopady negativní, ale značnou část z nich lze eliminovat právě půjčkami pro studenty," řekl Münich.
Jako příklad nefinančních přínosů Münich uvedl selektivní možnosti rozvoje škol, informační a autoregulační roli školného a racionalizaci rozhodování studentů i jejich rodičů.
Účastníci prezentace dále jako značný problém popsali nízkou zaměstnanost matek. Ta je úzce spojená s nedostatečně rozšířenou a kvalitní předškolní péčí. "Zvýšení participace žen ve věku 20 až 40 let o deset procentních bodů by okamžitě snížila roční deficit průběžného penzijního systému o deset miliard. To je třetina současného deficitu průběžného penzijního systému," řekl Münich.
Míra zaměstnanosti matek podle studie patří mezi nejhorší v Evropské unii. "Kdybychom byli katolická země, uměl bych si to nějak interpretovat, ale v ateistických Čechách tomu moc nerozumím," dodal Münich.
Další návrhy NERV se týkají skladby vzdělání. Povinná výuka jazyků by se měla omezit jen na angličtinu a ušetřený čas by měl být věnován IT technologiím, finanční gramotnosti a právní gramotnosti. "Když lidé vyjdou ze školy, znají Mendělejevovu tabulku prvků, vědí, jak se jmenuje prezident a jak se volí, ale nikdy neslyšeli o živnostenském oprávnění, nevědí, že se platí nějaké daně a jak se platí," dodal k této problematice profesor a člen NERV Michal Mejstřík.
30. července 2026 19:25
Zrušení devátých tříd nebude. Je to nekoncepční výplod okurkové sezony, tvrdí Plaga
Související
Mělo by se na vysokých školách platit školné?
Školné neřešíme, rodičům pomůžeme se špatně vedenou distanční výukou, říká inspektor Andrys
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Právo na opravu je tady. Rozbité spotřebiče už nemusíte vyhazovat, výrobci je musí opravit
před 2 hodinami
Ukrajina sestřelila od začátku války téměř půl milionu ruských raket a dronů
před 3 hodinami
Nůžky se rozevírají. Kongo čelí masivnímu šíření eboly, Uganda hlásí úspěšné zvládnutí nákazy
před 4 hodinami
Bílý dům se opřel do Sáncheze. Pokud chcete proti Španělsku zakročit, podpoříme vás, vzkázal Evropě
před 5 hodinami
Trump: Odvolal jsem úder proti Íránu. Měl být tak silný, že ho svět nezažil od konce druhé světové
před 7 hodinami
Počasí: Extrémní teploty budou pokračovat, vlna veder se příští týden vrátí
včera
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
včera
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
včera
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
včera
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
včera
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
včera
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
včera
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
včera
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
včera
Španělsko odsoudilo reakci EU na příliv migrantů. Sánchez si stěžuje von der Leyenové na sobeckost a ignoraci
včera
Proč jsou útoky na Kyjev navzdory krytům tak ničivé? Na vině je hned několik faktorů
včera
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
včera
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
včera
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
V Česku se očekává dosažení nejhoršího stavu hydrologického sucha od konce roku 2022, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Počasí v tom hraje zásadní roli, zvlášť když momentálně panuje již druhá vlna tropických veder během letošního léta.
Zdroj: Jan Hrabě