Praha - Místo toho, aby státní maturity zvyšovaly úroveň středoškolského vzdělávání, neděje se tak, naopak ve stávající podobě jeho kvalitu snížily. Ve středu to uvedli představitelé obecně prospěšné společnosti EDUin, která oslovila experty, aby testy letošních maturit posoudili.
"Pan ministr Dobeš tvrdí, že státní maturita zvýší kvalitu středoškolského vzdělávání, ale plošná zkouška může kvalitu přinejlepším ověřovat, ne ji zajistit. V této podobě by ji dlouhodobě spíš snižovala," řekl mluvčí EDUin Tomáš Feřtek.Společnosti EDUin se nezamlouvá délka maturit od dubna do června, ani vysoké náklady. Stát už za projekt státních maturit zaplatil téměř 700 milionů korun. Za velmi problematickou označila společnost zadání písemné práce z češtiny a celkovou nejednoznačnost testů s výjimkou matematiky.Celkem se přihlásilo k letošním státním maturitám 98 762 studentů. Neuspělo 19,5 procenta žáků a celkem 9,7 procenta jich nebylo k maturitě vůbec připuštěno. Maturitní vysvědčení dostanou žáci v pondělí.
Související
Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na hlubší potíže
Upravená podoba maturit je konečná, dle Plagy přispěje k uplatnění absolventů
Aktuálně se děje
včera
Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko
včera
Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců
včera
Nejvyšší soud USA zakázal transgender sportovkyním účast v dívčích a ženských sportovních kategoriích
včera
Soukromé registry nestačí, za ignorování hrozí pokuty. Centrální evidence psů startuje, co o ní potřebujete vědět?
včera
Ostudné vystoupení Klempíře a Macinky už kritizují i vládní ministři
včera
Připojení k EU za cenu jedné kávy. Už je jasno, který další stát rozšíří sedmadvacítku
včera
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
včera
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
včera
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
včera
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
včera
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno včera
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
včera
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
včera
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
včera
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
včera
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
včera
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
29. června 2026 21:01
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
29. června 2026 19:44
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno 29. června 2026 19:15
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
Způsob, jakým se vláda staví k účasti prezidenta na nadcházejícím summitu NATO v Turecku, je podle Petra Pavla v rozporu s rozhodnutím Ústavního soudu. Hlava státu zdůraznila, že soud uložil kabinetu nejen povinnost zřídit potřebnou akreditaci, ale také se zdržet jakéhokoli jednání, které by účast prezidenta a jeho doprovodu bránilo nebo ji ztěžovalo.
Zdroj: Libor Novák