Praha - Politici hodnotí výsledky státních maturit, u nichž neuspěl každý pátý student, rozporuplně. Neúspěch spíše svědčí o nekvalitě studentů než zkoušek, je předsvědčený předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík, opačný názor má ČSSD a také někteří politici ODS.
"Ukázalo se, že maturitní zkouška je skutečně zkouškou a je potřeba se na ni připravovat," uvedl Gazdík. To, že někteří studenti neuspěli, svědčí spíš o "jejich kvalitě, než o nekvalitě zkoušky".Kritiku ovšem maturita sklidila u ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). "Klíčové je podívat se na důvody, proč tolik studentů neuspělo," řekl. Pokud to podle něj bude proto, že studenti podcenili přípravu, pak číslo vysoké být nemusí, myslí si Pospíšil. "Jestliže to bylo pro to, že studenti neměli dostatek času na přípravu, nebo testy byly nesrozumitelné, pak je to pochybení na straně státu," uvedl.Ostře kritizoval zkoušky stínový ministr školství, senátor za ČSSD Marcel Chládek. "Státní maturity nejsou vůbec kvalitní, jsou neobjektivní. Prošly otázky vůbec řádnou odbornou analýzou," řekl. Připomněl, že řada odborníků tvrdí, že otázky státní maturity nevycházejí z učiva středních škol. "Má otázka, kdy vrhne vlčice, něco společného s českým jazykem?" uvedl příklad Chládek.Podle jeho informací neuspělo asi 30 procent studentů. K počtu totiž přičetl i deset procent těch středoškoláků, kteří nebyli ke státní maturitě připuštěni.
Související
Kam se poděla národní hrdost? Ceremoniál na Hradě ukázal, jak se politici vzdálili od občanů – a užívají si to
ANKETA: Zákaz srpu a kladiva? Vládní politici ho vítají jako obranu demokracie, opozice varuje před cenzurou
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
před 2 hodinami
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
před 2 hodinami
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
před 3 hodinami
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
před 4 hodinami
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
před 5 hodinami
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
před 6 hodinami
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
před 7 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
včera
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
včera
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
včera
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
včera
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
včera
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
Bývalý americký prezident Barack Obama reagoval v soukromí na výsledek britského referenda o opuštění Evropské unie zděšením. Podle tehdejšího velvyslance Velké Británie ve Spojených státech Kima Darrocha si Obama myslel, že se Spojené království kompletně odepsalo.
Zdroj: Libor Novák