Praha - Vojtovi bylo teprve šest let, když ve škole zažil tak traumatizující zážitek, že se z něj dodnes nevzpamatoval. Když ho družinářka zamkla ve třídě, musel chlapec vyskočit z okna a ošklivě se pobil. Za to má dostat pouze 15 tisíc korun. Informují o tom Lidové noviny.
Vše se odehrálo v září 2004. Vojta, který pochází ze Železného Brodu, tehdy teprve nastupoval do první třídy. Už o čtrnáct dní později prožil noční můru. Družinářka, která zastupovala nemocnou třídní učitelku, ho při odchodu na oběd přehlédla a zamkla ve třídě.Zoufalý prvňák nejprve křičel a bušil na dveře, pak otevřel okno, vylezl na stříšku, která je nad vchodem do školy - a skočil. Při pádu si polámal nohu tak, že až do dubna následujícího roku nemohl chodit. Navíc z toho měl takové trauma, že je dodnes v péči psychiatra.Rodiče se se školou soudili o náhradu - a soudy rozhodly, že dostanou odškodné pouhých 15 tisíc korun. Navíc nikdo nebyl potrestán. Rodiče se ale nevzdávají. Po škole žádali dva miliony a 15 tisíc jim připadá jako směšná částka. Rozsudek však v polovině července potvrdil Ústavní soud."V chování a prožívání stěžovatele nebylo obsaženo nic, co by svědčilo o přítomnosti niterného či vnějšího konfliktu, který by se vztahoval k zážitku úrazu," citují Lidové noviny z vysvětlení soudců.S tím ovšem nesouhlasí jak rodiče, tak jejich právníci. Psychologický posudek podle nich nemá žádnou váhu, protože si odborníci nevyžádali ani zdravotní dokumentaci dítěte, které je v péči psychiatra. Proto jsou rodiče Vojty odhodláni hnát věc ještě dál - až do Štrasburku k Evropskému soudu.
30. července 2026 19:25
Zrušení devátých tříd nebude. Je to nekoncepční výplod okurkové sezony, tvrdí Plaga
Související
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
Zrušení devátých tříd nebude. Je to nekoncepční výplod okurkové sezony, tvrdí Plaga
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Sněmovna plánuje přehlasovat Pavlovo veto. Opozice se obrátí na Ústavní soud
před 2 hodinami
Trump stupňuje nátlak. Přejmenování jezera Ontario není jediný kontroverzní krok, který připravuje
před 3 hodinami
Trump má před sebou nesplnitelný úkol. Aby protiíránské sankce fungovaly, potřebuje Čínu
před 4 hodinami
Smrt Dolly Parton zasáhla celý svět. Amerika se halí do smutku, Trump nařídil svěsit vlajky
před 5 hodinami
Počasí přinese do konce týdne tropy, ty vystřídají bouřky a ochlazení
včera
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
včera
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
včera
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
včera
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
včera
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
včera
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
včera
USA hrozí spojencům Íránu sankcemi. Oči všech se upírají k Číně
včera
Už to není Palestina ani Írán. Netanjahu vytáhl krátce před volbami nového úhlavního nepřítele
včera
Vyšší úmrtnost už měl jen covid. Červnové a červencové extrémní počasí má v Evropě desetitisíce obětí
včera
I Kanada má svá esa v rukávu. Jak zareaguje na Trumpovu obchodní válku?
včera
"Novinářské kachny." Peskov odmítl zprávy o chystané mobilizaci
včera
Němečtí vyšetřovatelé objevil u letiště v Lipsku třetí dron s výbušninou
včera
Trumpova mocenská představa narazila na tvrdou realitu. Po Íránu se ho nezalekla ani Kanada
včera
Počasí do konce září: Léto se chýlí ke konci, tropy vystřídá ochlazení
24. srpna 2026 22:00
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
Čína odložila start své vesmírné mise Čchang-e 7, jejímž hlavním cílem je vyhledávání zásob vodního ledu v oblasti jižního pólu Měsíce. Sonda měla podle původních plánů odstartovat z kosmodromu Wen-čchang na ostrově Chaj-nan. Čínský úřad pro pilotované vesmírné lety však v oficiálním prohlášení uvedl, že mise nesplňuje potřebné podmínky pro start a v letošním plánovaném okně k oběžné dráze neodletí.
Zdroj: Libor Novák