Ministr Fiala zastavil Dobešovu reformu, malé školy nezaniknou

Praha - Reforma, podle níž měly být školy v regionech financované podle naplněnosti svých tříd, je u ledu. Agentuře Mediafax její pozastavení v úterý potvrdila mluvčí ministerstva školství Kateřina Savičová s tím, že ministr Petr Fiala (nestr.) čeká s dalšími kroky na výši rozpočtu na příští roky.

"Reforma financování regionálního školství je pozastavena do doby, než bude znám rozpočet na roky 2013 a 2014," uvedla Savičová.Změnu v přidělování peněz do regionů připravoval už Fialův předchůdce Josef Dobeš (nestr. za VV). Kvůli úpravě čelil vlně kritiky a před svým březnovým koncem na ministerstvu ji už nestihl dokončit.Proti změně veřejně vystupovali nejen zástupci opozice, mezi nimi nejhlasitěji stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), ale i představitelé Svazu měst a obcí. Vyjadřovali obavy z omezení základního školství v regionech a likvidace inkluzívního vzdělávání.Krok ministra Fialy proto Chládek ve svém tiskovém prohlášení uvítal. "Jednalo se totiž o naprostý paskvil, na což jsem mnohokrát upozorňoval. Hrozilo navíc zrušení stovek škol na venkově a potažmo tedy i jeho vylidnění, což je pro ČSSD zcela nepřípustné," uvedl.Zdůraznil, že reformu regionálního školství však ministr provést musí. Chládek by uvítal parlamentní diskusi napříč politickým spektrem. "Celá věc je natolik vážná, že ji nelze vyřešit jen od ministerského stolu. Osobně jsem v minulosti volal po tom, aby byla reforma vytvořena ve spolupráci s odborníky, představiteli jednotlivých krajů a obcí, coby zřizovatelů škol. ČSSD je připravena se na tvorbě této reformy podílet," dodal.Nový ministerský model měl přinést zaměření na kvalitu vzdělávání a strukturu škol v malých městech a obcích. Dobeš se snažil mírnit kritiku tím, že v malotřídních školách v menších obcích bude takzvaný optimální počet žáků na třídu nižší než ve školách běžných. Malotřídky tak měly mít i za nových pravidel šanci přežít.Cílem nového financování bylo efektivněji využívat peníze, zvýšit kvalitu výuky a zastavit "nasávací efekt" některých škol.

Související

Petr Macinka

Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO

Volební zemětřesení v Maďarsku, které po šestnácti letech odstavilo od moci Viktora Orbána, vyvolalo okamžitou odezvu i na české politické scéně. Tuzemští představitelé napříč politickým spektrem sledují nástup opoziční strany Tisza k ústavní většině s velkým zájmem. Podle mnoha z nich se jedná o historický zlom, který ovlivní dynamiku v celém středoevropském regionu.

Více souvisejících

Petr Fiala Školství reformy

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlaky, ilustrační fotografie.

Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku

O víkendu má DB InfraGO obnovit provoz na přímé trati z Berlína do Hamburku. Od neděle 14. června vstoupí v platnost plánované jízdní řády. Česká republika znovu získá přímé a rychlé spojení s Hamburkem a Kielem a v plném plánovaném rozsahu bude nabídnuté spojení do Kodaně. Cesta z Prahy do Hamburku bude trvat nově pouze 6 hodin, je to zhruba o 40 minut méně oproti období před výlukou. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil, že USA a Írán by v neděli měly podepsat mírovou dohodu. Podle Trumpa se Teherán zaváže k tomu, že nevyvine jadernou zbraň. Očekává se také bezproblémové obnovení lodního provozu v Hormuzském průlivu. 

před 5 hodinami

včera

Princ Andrew

Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce

Výpověď Sarah Kellenové, ženy zneužívané americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffrey Epsteinem, před vyšetřovací komisí americké Sněmovny reprezentantů je velkým tématem ve Velké Británii. Kellenová totiž uvedla, že byla na večeři v apartmánech bývalého prince Andrewa v Buckinghamském paláci. Informovala o tom BBC. 

včera

včera

včera

Martin Kupka

ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura

Více než 300 delegátů z celé České republiky se v sobotu 13. června 2026 osobně zapojilo do ideové konference ODS. Dalších téměř 700 lidí sledovalo její průběh prostřednictvím online přenosu na webu strany a sociálních sítích. Konference se stala vyvrcholením několikaměsíční programové a ideové práce, do které se zapojily stovky členů, komunálních politiků, odborníků i podporovatelů strany.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší

Řidiči, kterým ještě letos skončí platnost řidičského průkazu, mohou k jeho výměně využít moderní digitální cestu přes Portál dopravy. Upozorňuje na to ministerstvo dopravy. Elektronické podání žádosti plně využívá propojenost státních registrů, je rychlé, bezpečné a levnější. Počet řidičů, kteří dávají přednost digitální formě před osobní návštěvou úřadu, roste.

včera

včera

včera

Vít Rakušan (STAN)

Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou

Stále nevyjasněná otázka účasti prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO v Turecku vyvolává vášnivé diskuze mezi sněmovními politiky. Podle exministra Víta Rakušana (STAN) není pochyb o tom, že prezident toho může na jednání vyjednat více než ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). 

včera

včera

včera

včera

Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí

Červnem vypuklo meteorologické léto, což je roční doba, na kterou čekají i vodáci. Počasí jim ale zprvu moc nepřálo. V posledních dnech se ale situace zlepšila, potvrzují to také informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy