Senát odklepl návrh na omezení "létajících profesorů"

Praha - Senát na své čtvrteční schůzi schválil zákon o pedagogických pracovnících, který zavádí registr úvazků vysokoškolských učitelů. I přes spornou část novely, která upravuje odměňování přesčasů profesorů, návrh prošel a putuje nyní k podpisu prezidentovi.

Senátoři schválili návrh zákona, který zavádí registr docentů a profesorů. Ten bude obsahovat informace o úvazcích vysokoškolských profesorů na školách, řeší se tak fenomén tzv. létajících profesorů. Na základě těchto registrů by akreditační komise měla lepší přehled o jednotlivých pracovních úvazcích profesorů na vysokých školách a mohla například odmítnout přiznat garantování určitého oboru, pokud by profesor daný předmět vyučoval třeba pouze dvě hodiny měsíčně.

"Devastující vliv na české školství má situace, kdy profesor nějaký obor garantuje, a pak jej učí kdokoliv," upozornila ministryně školství Miroslava Kopicová.

Novela upravuje také pobyt pedagogů ve škole. "Úprava nechává na vůli pedagogů, na jakém místě budou vykonávat svou práci, pokud nejde o výkon přímé pedagogické činnosti," uvedla senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD).

Bývalo běžnou praxí, že učitel po "odučení svých hodin" odešel domů a přípravu na hodiny nebo opravy písemných prací dělal již podle svého rozvrhu doma. Úprava ministerstva školství tuto možnost nevylučuje, ale bude záležet na dohodě učitele se zaměstnavatelem.

Problematickým bodem novely je část upravující odměňování přesčasových hodin. "Novela přináší změnu, jak odměňovat přesčasové hodiny. Dosud byly učitelům propláceny pouze tehdy, odučil-li již pedagog svůj týdenní úvazek. Novela však zavádí odměňování za každou přesčasovou práci, i v případě, že učitel svůj týdenní úvazek neodučil," vysvětlil senátor Milan Bureš (ODS).

Novela tak podle jeho názoru jde proti školám. Ty totiž podle něj budou muset řešit, kde na zaplacení takovýchto přesčasových hodin vzít a pravděpodobně sáhnou ke snižování odměn učitelů.

Bureš uvedl příklad, který by novela přinesla v praxi. "Škola, která má 30 pedagogů a 400 dětí, bude muset podle statistik z roku 2009 proplatit až 200 přesčasových hodin. Jejich proplacení, ve výši 200 % dle zákoníku práce, by však školu přišlo na 80 tisíc za rok," upozornil Bureš s tím, že školy budou mít problémy, kde na to vzít.

Ministryně školství, Miroslava Kopicová senátory vyzvala, aby přesto pro návrh zvedli ruku s tím, že kdyby se novela měla vracet do sněmovny, znamenalo by to její konec, protože by se pravděpodobně již nestihla před volbami projednat. Uvedla, že již připravuje samostatnou novelu této sporné části.

Miroslav Krejča (ČSSD) přesto navrhnul zákon sněmovně vrátit s vypuštěnou částí o odměňování pedagogů. Podpořila jej i Soňa Paukrtová (TOP 09) "Argumenty typu schvalte to rychle, nejsou na místě. Sněmovna bude mít před volbami ještě jednu schůzi, pokud se k tomu nedostanou, je to problém Poslanecké sněmovny. Přimlouvám se za to, abychom upravili část zákona týkající se odměňování přesčasové práce," obhajovala Paukrtová svůj návrh.

Novela však byla přijata ve znění, ve kterém ho Senátu dodala Poslanecká sněmovna, tedy i se spornou částí týkající se odměňování přesčasů. Pro hlasovalo 44 senátorů, proti bylo sedm a 18 se zdrželo hlasování.

Související

Více souvisejících

Školství

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

včera

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

včera

Ilustrační fotografie

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

včera

včera

Letní počasí

Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord

V Česku již v sobotu padl nový absolutní teplotní rekord. V severočeských Doksanech naměřila stanice 40,6 stupně nad nulou. Podle meteorologů se nemusí jednat o konečnou hodnotu. V neděli má navíc být podle předpovědi ještě tepleji.

včera

Karel Čapek a Olga Scheinpflugová s příbuznými a přáteli na Strži v roce 1935

Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin

Pěkné známky na vysvědčení, to znamená pro dítě úspěch. Že však chabé vysvědčení nemusí značit neúspěch v dospělém životě, o tom svědčí řada osobností, které se i se špatnými známkami zapsaly do dějin. A mnohdy měly ty nejhorší známky právě z předmětů, ve kterých později vynikaly.

včera

včera

včera

Trumpova celní válka s Evropou ožívá. USA hrozí odvetou za danění Mety či Amazonu

Celní války amerického prezidenta Donalda Trumpa alespoň v rétorické rovině opět nabírají na obrátkách. Šéf Bílého domu pohrozil Evropě vysokými odvetnými cly v případě, že evropské státy budou danit americké technologické firmy. Některé země to přitom už dělají. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy