Praha - Vlivní ministři za ODS jsou proti pokračování Vladimíry Dvořákové v čele Akreditační komise, vadí jim, že veřejně komentuje aféry s tituly na plzeňských právech. Tito ministři mají vazby na aktéry skandálu, píše ve čtvrtečním vydání deník MF DNES.
ODS má navíc mezi podezřelými studenty své členy – Ivanu Řápkovou a Milana Jančíka.
Dvořáková jako první varovala, že bývalé vedení plzeňských práv v čele s Milanem Kindlem vytvářelo nebezpečnou klientelistickou síť. Teď šéfce Akreditační komise hrozí, že bude muset své místo opustit. A vzniká podezření, zda to neorganizuje právě ona klientelistická síť. O odklizení Dvořákové se potichu pokusili dva ministři a náměstek za ODS. Všichni mají vazby na lidi kolem Kindla – tedy ty, kteří mají důvod se Dvořákové mstít, zjistila MF DNES.
Šéfce Akreditační komise nyní končí volební období. Ministryně školství Miroslava Kopicová navrhla vládě její jmenování na dalších šest let. Obvykle jen formální věc. Ne tentokrát. Proti znovujmenování Dvořákové se postavila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, její kolega z obrany Martin Barták a ministerstvo zdravotnictví, kde má klíčový vliv náměstek Marek Šnajdr. Kovářová i Barták argumentují velmi podobně – Dvořáková podle nich v souvislosti s plzeňskou kauzou nevhodně vystupuje v médiích. Zarážející přitom je, že vyjádření obou ministrů je v některých pasážích totožné. Slovo od slova. "Na veřejnosti vystupovala a komentovala otázky spadající do působnosti komise předtím, než k nim zaujala komise stanovisko," prohlašují podle MF DNES Barták s Kovářovou.
Daniela Kovářová je známá svého předchůdce, exministra spravedlnosti Pavla Němce. Tedy muže, který získal u Kindla titul JUDr. a společně nyní pracují pro ČEZ. "O Dvořákovou se vůbec nestarám, nevím, že by měla být někam jmenována," popírá Němec, že by bojkot Dvořákové organizoval. Do okruhu Němcových známých patří i náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Němec i Šanjdr byli v nejužším okruhu spolupracovníků expremiéra Mirka Topolánka, společně figurovali také v kauze Čunek. A právě zdravotnictví je druhým resortem, který požaduje odchod Dvořákové.
Také vicepremiér Martin Barták má vazby na lidi z okolí Kindla. Bezpečnostním ředitelem totiž udělal Davida Průšu. Ten je podezřelým absolventem plzeňským práv, škola mu nyní navrhuje odebrat titul Mgr. Barták navíc jmenoval odpovědnou osobou při jednání o budoucnosti Dvořákové jiného zástupce svého kabinetu Jana Mareše. Ten musel před lety odejít z čela Národního bezpečnostního úřadu poté, co se potvrdily jeho kontakty na takzvaný Berkův konkurzní gang. Mareš, ve skupině přezdívaný "Mařena", obviněn nebyl, ale ukázalo se, že od lidí z Berkovy skupiny přijal starožitné hodinky. A právě "Berkovci" měli velmi blízko na plzeňská práva. Podle odposlechů si zde přes Kindla, alias Mývala, zařizovali studium, píše MF DNES.
O budoucnosti Dvořákové se začne rozhodovat ve čtvrtek. Na ministerstvu školství se uskuteční takzvané připomínkové řízení. Definitivně by měla osud šéfky komise rozhodnout vláda příští týden. Dvořáková má však slušné šance na pokračování. Na její stranu se postavila ČSSD s polovinou členů vlády. Dvořákovou ve středu podpořila i Nečasova část vedení ODS, uvádí MF DNES.
30. července 2026 19:25
Zrušení devátých tříd nebude. Je to nekoncepční výplod okurkové sezony, tvrdí Plaga
Související
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
Zrušení devátých tříd nebude. Je to nekoncepční výplod okurkové sezony, tvrdí Plaga
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
před 2 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
před 2 hodinami
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
před 4 hodinami
Trump posílá k Íránu další letadlovou loď. Finanční síla USA vede zemi k velkému vítězství nad Íránem, tvrdí
před 5 hodinami
Po katastrofě v Nepálu se pohřešuje 1500 lidí. Počet mrtvých roste
před 6 hodinami
Politico: Šéf CIA letěl do Moskvy, aby Rusko varoval
před 7 hodinami
Počasí se první zářijový týden ochladí, místy i zaprší
včera
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
včera
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
včera
Spoj každých 15 minut? Eurotunel pod Lamanšským průlivem čeká vlaková revoluce
včera
Záběry, ze kterých mrazí. Lidé neměli šanci, voda brala mosty, domy i auta, mrtvých mohou být stovky
včera
Meta zaplatí pokutu 17 miliard dolarů. Facebook a Instagram čekají stěžejní změny
včera
"Je to běžné." Trump se poprvé vyjádřil k cestě šéfa CIA do Moskvy
včera
Slovensko překazilo žhářský útok na továrnu na drony. Nešlo o první případ ohrožení, řekl Kaliňák
včera
Sněmovna přehlasovala Pavlovo veto a schválila rozvolnění rozpočtových pravidel. Opozice se obrátí na soud
včera
Kanada oznámila zavedení odvetných cel na zboží z USA
včera
Sněmovna plánuje přehlasovat Pavlovo veto. Opozice se obrátí na Ústavní soud
včera
Trump stupňuje nátlak. Přejmenování jezera Ontario není jediný kontroverzní krok, který připravuje
včera
Trump má před sebou nesplnitelný úkol. Aby protiíránské sankce fungovaly, potřebuje Čínu
včera
Smrt Dolly Parton zasáhla celý svět. Amerika se halí do smutku, Trump nařídil svěsit vlajky
Hudební svět postihla těžká ztráta, když ve věku 80 let zemřela legendární americká country zpěvačka, skladatelka a filantropka Dolly Parton. Zástupci jejího týmu potvrdili, že umělkyně podlehla v nemocnici v Nashvillu krátkému boji s rakovinou. V posledních měsících musela hvězda zrušit řadu veřejných vystoupení a plánovaných koncertů kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák