EDUin vyzval ministerstvo, aby zohlednilo zaostávání žáků i u zkoušek na jaře 2022

Ministerstvo školství by podle obecně prospěšné společnosti EDUin mělo se svou podřízenou organizací Cermat připravit úpravy v jarních přijímacích a maturitních zkouškách, které budou zohledňovat zaostávání žáků po výuce na dálku. Společnost k tomu dnes úřad vyzvala v tiskové zprávě, informovala ČTK mluvčí EDUin Pavla Lioliasová.

Podle ní ministerstvo sice nabádá školy, aby se nesnažily rychle dohnat učivo, které se děti nestihly při výuce na dálku naučit. Tato snaha je ale v rozporu s nezměněnými centrálně organizovanými přijímacími zkouškami nebo maturitami, upozornila organizace. Vyjádření ministerstva školství ČTK zjišťuje.

Společnost EDUin apelovala na to, aby ministerstvo a Cermat vytvořily plán pro dva možné scénáře. Připravit by se měly na situaci, že školy budou v tomto školním roce fungovat normálně, ale nepodaří se jim dohnat vše z distanční výuky, a ke zkouškám půjdou proto zaostávající děti. Přihlédnout by měly i k možnosti, že by se školy kvůli epidemii znovu zavíraly a situace by se ještě zhoršila.

Podle zástupců EDUin data z různých průzkumů ukazují, že výuka na dálku nejhůře zasáhla sociálně znevýhodněné děti. "Zaostávající žáci začínají být díky návratu do škol a potřebě doučování dobře vidět a zaslouží si upravit podmínky tak, aby nemuseli kromě problémů s bydlením, s rodiči nebo se současnou školou překonávat další překážku v podobě neadekvátně nastavené závěrečné zkoušky," řekl analytik EDUin Jan Zeman. Podle něj by se bez úpravy zkoušek mohly dál zvětšovat rozdíly v přístupu ke vzdělávání mezi kraji a školami.

Společnost připomněla, že podle průzkumu školní inspekce má značné mezery v probraném učivu asi 14.500 dětí na prvním stupni základních škol, 22.000 žáků na druhém stupni a 18.000 studentů středních škol. Na prvním stupni bylo podle statistik ministerstva loni zhruba 555.000 dětí, na druhém stupni 407.000 a ve středních školách 433.000. Z hrubého odhadu podle EDUin vychází, že v učivu zaostává přibližně 5000 deváťáků a 4500 žáků v posledních ročnících středních škol. Podle školní inspekce může být těchto žáků ale ve skutečnosti i víc, protože se jejich nedostatky mohly projevit až po návratu do školy na začátku tohoto školního roku.

Ministerstvo se kvůli výuce na dálku snažilo v minulém školním roce vyjít žákům vstříc například tím, že u jednotných přijímacích zkoušek organizovaných Cermatem prodloužilo čas na vypracování testu z češtiny o deset minut a u matematiky o 15 minut. Zkoušky se kvůli epidemii posunuly z první poloviny dubna na začátek května. Školy se mohly rozhodnout jednotné přijímací zkoušky vynechat, většina u nich ale přesto zůstala. Kdo se hlásil jen na jednu školu s jednotnými přijímacími zkouškami, mohl psát testy dvakrát jako ten, kdo se přihlásil na dvě školy. Ze dvou pokusů se každému započítával lepší výsledek. Čas na testy se prodloužil i u maturit, u kterých výjimečně nebyly jinak povinné slohy a ústní zkoušky z jazyků.

Související

Více souvisejících

Školství ministerstvo školství

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 53 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 2 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 3 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 8 hodinami

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusko použilo balistické rakety Iskander proti Kyjevu. Zabily tři lidi, včetně devítileté dívky

Obyvatelé ukrajinské metropole Kyjev mají za sebou další bezesnou noc. Během časných ranních hodin před Mezinárodním dnem ochrany dětí ruské Iskandery zabily devítiletou dívku. Podle bývalého litevského politika Rusové sami sebe odsunuli za hranice lidskosti. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy