Ministerstvo rozeslalo školám informace k maturitám a přijímacím zkouškám

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělí podepsal mimořádná opatření k ohlášeným úpravám maturitních a přijímacích zkoušek ve středních školách. Podrobné informace úřad rozeslal do škol. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Materiál má ČTK k dispozici. Platí podle něj, že se kvůli covidu-19 posunou přijímací zkoušky z dubna na květen, maturity začnou poslední květnový týden a ústní zkoušky z češtiny a cizího jazyka budou nepovinné, jak ministr oznámil minulý týden.

Jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory, které se měly konat mezi 12. a 15. dubnem, se kvůli epidemii přesunou na čtyřletých oborech na 3. a 4. května a na víceletých gymnáziích na 5. a 6. května. Náhradní termíny budou 2. a 3. června. Školní přijímací zkoušky se posunou z 12. až 28. dubna na 3. až 19. května, o konkrétních termínech musí ředitelé rozhodnout do 9. dubna. Pokud bude škola organizovat vlastní přijímací zkoušky i jednotné testy, musí se konat ve stejný den. Výsledky zkoušek se budou moct uchazeči dovědět od 19. května, nejpozději 21. května.

Změny zahrnují i talentové zkoušky na sportovní gymnázia. Jejich období začalo v lednu a mělo trvat do konce března. Pokud uchazeči ještě nemají zkoušky za sebou, může ředitel zkoušky posunout rovněž do 19. května. O změně termínů může škola rozhodnout do 26. března. Talentové zkoušky se mohou konat i v jiných termínech než jednotná přijímací zkouška.

Podobně jako loni se u jednotných přijímacích zkoušek organizovaných Cermatem letos prodlouží čas, a to u testu z češtiny z 60 na 70 minut a v matematice ze 70 na 85 minut. Jednotné zkoušky budou ale letos povinné jen na víceletých gymnáziích, na čtyřletých oborech se konat nemusí. Ředitelé škol se mohli rozhodnout, zda místo zkoušek organizovaných Cermatem budou dělat jen vlastní školní přijímací zkoušky, případně budou moci přijmout uchazeče bez zkoušek, pokud jejich počet nepřesáhne počet nabízených míst. Většina škol nicméně podle zjištění ČTK zůstala u jednotných přijímacích testů.

Termín státních maturitních testů se kvůli epidemii covidu-19 posune ze začátku května na 24. až 26. květen. Mimořádný termín pro maturanty, kteří budou při řádném termínu testů v karanténě, bude 7. až 9. července. Období školních maturit nezačne 16. května, jak se předpokládalo, ale bude od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky, které měly začít od 1. dubna, se budou moci konat od 19. dubna do 27. srpna.

Letošní maturanti nebudou muset skládat ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Rozhodnout se pro ně budou moci dobrovolně. Maturanti, kteří pracují kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Pro ostatní zůstanou povinné, pouze se u nich prodlouží čas. Všechny pak bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru. Plaga uvedl, že tyto úpravy jsou konečné.

Související

Více souvisejících

ministerstvo školství maturity

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 4 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy