O kolik peněz se zvýší platy ve školství se vyjasní po dokončení debaty o rozpočtu

O kolik peněz se v příštím roce zvýší platy ve školství, se vyjasní až po dokončení debaty o státním rozpočtu na příští rok. Po dnešním jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Zástupci školských odborů dnes uvedli, že v reakci na současnou inflaci požadují od ledna zvýšení sumy na platy učitelů i nepedagogů ve školství o 15 procent.

Jejich předseda František Dobšík uvedl, že na začátku školního roku by bylo fér, kdyby zaměstnanci ve školství věděli, jak chce vláda dál platy navýšit.

Fiala dnes označil otázku, jak se budou platy dál vyvíjet, za fér. Možné navýšení ale neupřesnil. "Pedagogové to budou vědět ve chvíli, kdy dokončíme debatu o státním rozpočtu," řekl.

Připomenul, že platy pedagogů se zvedly od letošního ledna. Platový základ neboli tarif jim stoupl o dvě procenta. Kabinet dnes schválil nařízení, kterým se od září navýší základ platu i nepedagogům ve školství, a to o deset procent. Premiér poukázal na to, že nepedagogičtí pracovníci ve školách nedostali přidáno 20 měsíců a jedná se o nízkopříjmové skupiny lidí. Podle něj byli podfinancovaní už za předchozí vlády.

Fiala také poukázal na to, že vláda nedávno přijala novelu o pedagogických pracovnících, která předpokládá garanci platů učitelů na 130 procentech průměrné mzdy. Závazný by nový systém mohl být při sestavování státního rozpočtu od ledna 2024. Ministerstvo školství již dříve vypočetlo, že výdaje státního rozpočtu by se v důsledku úpravy musely v letech 2023 a 2024 zvýšit asi o 30,5 miliardy korun.

Podle odborů by při zvýšení o 15 procent měl průměrný plat pedagogů dosáhnout příští rok 52.710 korun a odpovídal by zhruba 122 procentům očekávané průměrné mzdy. Letos je to s částkou 45.835 korun zhruba 113 procent, uvedli odboráři. Celostátní průměrná mzda dosáhla loni podle statistiků 37.839 korun. Podle platového portálu Profesia.cz vzrostla částka včetně všech bonusů letos v prvním pololetí na 49.166 korun.

Související

Více souvisejících

Školství Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 13 hodinami

před 15 hodinami

před 15 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy