Vláda dnes nebude rozhodovat o návratu žáků z distančního vzdělávání zpět do škol. Ministři o tom budou jednat zřejmě jindy tento týden. Bez upřesnění podrobností to dnes na dotaz ČTK uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.
Už dříve řekla, že prioritou ministerstva školství je zejména co nejrychlejší obnovení prezenční výuky závěrečných ročníků základních a středních škol. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předpokládal, že k nějaké formě prezenční výuky by se žáci z těchto tříd mohli vrátit nejdříve od 25. ledna.
Lednová minulý týden uvedla, že ministerstva školství a zdravotnictví o postupném návratu žáků do škol intenzivně jednají. Poukázala na to, že podle Blatného je ale nutné vyčkat na vývoj epidemické situace zhruba do dnešního dne. "Jak jsme řekli již dříve, prioritou našeho ministerstva je co nejrychlejší návrat všech žáků a studentů do škol, především pak závěrečných ročníků základních a středních škol," uvedla v pátek. "Jednání by k tomuto mělo proběhnout v průběhu tohoto týdne," řekla dnes.
Většina žáků a studentů má od začátku nového roku kvůli zhoršení epidemie opět výuku na dálku. Otevřené zůstaly jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních.
Vláda se má dnes na svém jednání zabývat mimo jiné dalším prodloužením nouzového stavu po 22. lednu či dílčími úpravami pátého stupně protiepidemického systému PES. Pokud to schválí, budou se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) moct od úterý otevřít papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním prádlem. Další uvolnění zatím premiér nepředpokládá. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) ale v neděli v televizi Prima řekl, že ve středu asi vláda bude jednat o přesunu do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES.
Nyní platí v Česku opatření podle nejpřísnějšího pátého stupně systému PES. Pro případné zmírnění opatření musí index PES v nižším pásmu zůstat aspoň sedm dní. Ve čtvrtém stupni je index k dnešku pátý den, zůstává na 70 bodech z celkových sta. Před unáhleným rozvolněním varoval o víkendu prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek, podle kterého by v případě znovuotevření škol měli žáci a studenti každý týden plošně podstupovat antigenní testy. Zástupci školských organizací si ale neumí představit, jak by mělo fungovat každotýdenní testování antigenními testy na onemocnění covid-19 ve školách, sdělili dnes na dotaz ČTK.
Související
Střední školou v Táboře otřáslo úmrtí maturanta. Případem se zabývá policie
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
před 2 hodinami
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
před 3 hodinami
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
před 4 hodinami
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
včera
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
včera
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
včera
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
včera
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
včera
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
včera
Hormuzským průlivem začaly proplouvat první lodě s ropou, minám navzdory
včera
Mírové rozhovory mezi USA a Íránem se zhroutily kvůli Izraeli
včera
Počasí: Meteorologové vydali výstrahu před silnými vedry a bouřkami
včera
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
včera
Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec
včera
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
včera
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
včera
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
18. června 2026 22:02
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
18. června 2026 21:16
Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR
18. června 2026 20:49
Víkendová předpověď počasí slibuje i bouřky. Hrozit mají i v úvodu dalšího týdne
Česko o nadcházejícím červnovém víkendu zasáhnou tropy, před nimiž už varuje výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na některých místech se nicméně mohou vyskytnout i bouřky.
Zdroj: Jan Hrabě