Na druhém stupni základních škol se bude od pondělí dva týdny učit prezenčně polovina dětí. Ostatní budou mít výuku na dálku. Po týdnu se jejich třídy vystřídají. Na pondělí 26. a úterý 27. října vyhlásí ministerstvo školství volno, a prodlouží tak podzimní prázdniny v základních a středních školách na celý týden.
Kvůli zhoršující se epidemii také přejdou na výuku on-line vysoké a střední školy v celé ČR. V některých regionech dosud fungovaly normálně. Výjimky budou dál platit pro praktickou výuku. Novinářům to po dnešním jednání vlády řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO).
Střídání celých tříd žáků, které bude platit pro druhý stupeň základních škol, se podle něj nebude vztahovat na nižší stupeň víceletých gymnázií. Pro něj budou nadále povinné roušky i ve třídách, zákaz zpěvu a tělocvik by měl být venku. Na twitteru pak ministr dodal, že změny se nijak nedotknou ani druhého stupně praktických a speciálních škol.
Nové opatření se naopak bude týkat základních uměleckých škol (ZUŠ), které přejdou na výuku na dálku v celé ČR, zatímco dosud v některých krajích zavřeny nebyly. Od pondělí ale bude v ZUŠ umožněna individuální výuka.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na konci minulého týdne zmiňoval i možnost uzavření druhého stupně základních škol. Plaga pak ale uvedl, že uzavírání škol jako opatření proti epidemii koronaviru nedává smysl bez dalšího omezení sdružování dětí mimo školy. Všechny evropské státy se podle něj snaží nastavit především taková pravidla, aby bylo možné zachovat prezenční vzdělávání co nejdelší dobu. Dnes přijatá opatření podle ministra tuto snahu zohledňují.
Podobně jako dosud nebudou nadále platit žádná omezení pro mateřské školy. Na prvním stupni zůstává prezenční výuka s povinností nošení roušek na chodbách a zákazem zpěvu. "Co se týká provozu školních družin opět mohu uklidnit rodiče, že školní družiny zůstávají v provozu," řekl Plaga. Připomněl, že nadále platí doporučení, že by se v nich neměly potkávat děti z různých tříd.
Na vysokých školách nebudou v příštích dvou týdnech už platit téměř žádné výjimky pro osobní přítomnost studentů. "Jedinou výjimkou je účast na klinické a praktické výuce a praxi studentů studijních programů všeobecného lékařství, zubního lékařství, farmacie a dalších zdravotnických studijních programů," uvedl ministr. Výjimka pro praktickou výuku bude od pondělí dva týdny i na středních školách.
Prezenční výuka byla dosud ve středních a vysokých školách v Jihočeském, Olomouckém a Královéhradeckém kraji, v Libereckém kraji s výjimkou okresu Liberec a na Rokycansku v kraji Plzeňském. Střediska volného času a domy dětí a mládeže, kam děti chodí na kroužky, jsou už od minulého týdne ve většině krajů rovněž zavřené. Nově se navíc omezí na dva týdny i školní kluby. Cílem podle Plagy je, aby se co nejvíce zamezilo potkávání dětí a šíření viru. Dva dny volna, kterými v posledním říjnovém týdnu prodlouží podzimní prázdniny, označil za "dny boje proti covidu".
Počet případů nemoci covid-19 v Česku ve středu vzrostl o dalších 5335 případů, což byl nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. Ve středu také opět rostl počet úmrtí lidí nakažených koronavirem, a to o 19. Dosud s covidem-19 zemřelo 829 lidí. Aktuálně nemocných je 43.764 lidí.
Na druhém stupni základních škol je podle statistik ministerstva školství kolem 390.000 žáků a 41.000 učitelů. Kolem 42.000 dětí je na nižším stupni víceletých gymnázií, který odpovídá šesté až deváté třídě základních škol. Dalších 382.000 studentů je ve středních školách a kolem 290.000 na vysokých školách.
30. července 2026 19:25
Zrušení devátých tříd nebude. Je to nekoncepční výplod okurkové sezony, tvrdí Plaga
Související
Studentům ZČU hrozí postih i od školy. Hloupost, konstatoval rektor
Slovensko může jít po maďarské cestě. Nejsem daleko od toho, abych se rozhodl žít v Česku, říká student pro EZ
Aktuálně se děje
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
včera
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
včera
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
včera
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
6. srpna 2026 22:01
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
6. srpna 2026 20:10
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
6. srpna 2026 18:56
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
6. srpna 2026 18:03
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
6. srpna 2026 17:18
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
6. srpna 2026 16:14