Odborný výcvik žáků se už nyní nestačí dohnat, tvrdí unie

V důsledku výuky na dálku budou z většiny odborných škol v budoucích letech vycházet absolventi s nedostatkem praxe. Zaměstnavatelé se proto budou muset víc zapojit do toho, aby si mladí lidé odborný výcvik doplnili. ČTK to řekl předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. V řadě oborů se podle něj praktická výuka distančně nedá dobře nahradit a množství chybějící praxe nyní už školy nestačí dohnat. Na to, aby všichni žáci opakovali ročník, podle Zajíčka nemají školy kapacity.

Kvůli opatřením proti epidemii covidu-19 jsou teď otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní mají povinnou výuku na dálku. Praktická výuka ve středních školách fungovala za poslední rok 92 dnů ze 188, tedy asi 52 procent času.

Podle Zajíčka bude praxe chybět žákům téměř ve všech odborných školách a učilištích. "U některých oborů se praktická výuka může konat i nyní, ale je to spíš výjimka. Týká se to například IT oborů nebo obchodních akademií," uvedl. "Těch ostatních oborů je víc," řekl.

Zejména v učebních oborech, jako je třeba truhlář nebo kadeřnice, je situace podle Zajíčka už velmi kritická. "Tam je obrovský problém a asi je třeba se zamýšlet nad nějakými formami podpory poté, co děti, pokud udělají (závěrečné) zkoušky, přejdou do praxe," řekl. "Asi budeme muset požádat zaměstnavatele na pracovištích, aby nám s tím pomohli a tyto absolventy nějakým způsobem včlenili do svých kolektivů, postarali se o ně a doučili je," dodal. Pomoc s tím již podle něj přislíbil i Svaz průmyslu a dopravy. Podle Zajíčka je ale otázka, zda budou mít zaměstnavatelé kapacitu na to, aby se absolventům takto věnovali.

Problém s nedostatkem odborného výcviku se nebude týkat jen současných závěrečných ročníků, řekl. Obory s výučním listem jsou tříleté, takže žáci kteří nastoupili do škol v minulém školním roce, mají teď za sebou polovinu učení. "Úplně to dohnat už nedokážeme, ale částečně se to dá korigovat a bude záležet na spolupráci s konkrétními zaměstnavateli," míní. Podotkl, že to, aby se firmy zapojily, je i v jejich zájmu, jelikož si už před vypuknutím epidemie stěžovaly na nedostatek řemeslníků.

Žáci, kteří závěrečnou zkoušku nezvládnou, budou podle Zajíčka muset opakovat ročník. Úvahy o tom, jestli by si celý rok neměli zopakovat všichni žáci, odmítl. "To nejsou kapacitně schopny školy zvládnout a zajistit," řekl.

V maturitních oborech může podle něj studentům pomoct, že ředitelé díky rozhodnutí ministerstva školství mohou letos mimořádně upravit formu nebo obsah praktické zkoušky. Mohou ji nahradit například vypracováním maturitní práce s obhajobou. Termín zkoušky také mohou posunout až na srpen, aby si studenti mohli odborný výcvik doplnit. V učebních oborech má praktická zkouška zůstat součástí závěrečné zkoušky jako obvykle, letos ale bez jednotného zadání.

Související

Lidé se v Praze sešli na protivládním protestu pořádaném odbory. (27.11.2023) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Stávka v Praze. Centrem prošli demonstranti a studenti, stávkovaly školy i odbory

V Česku dnes proběhla probíhá série protivládních stávek. Celý den se stávkovalo na základních, středních a mateřských školách, podle odhadu odborů se v různé míře měly zapojit více než dvě třetiny zařízení. Protestní akce na dnešní den připravily také odbory, jimž vadí vládní úsporný balíček či chystaná důchodová reforma. 

Více souvisejících

Školství studenti

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 56 minutami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

včera

Válka v Izraeli bude pokračovat ještě týdny. Američané by si přáli brzký konec bojů

Izraelská armáda potřebuje přibližně další dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy a ukončení první fáze války proti teroristickému hnutí Hamás, které konflikt rozpoutalo říjnovým útokem na izraelském území.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy