Pevný základ platů učitelů se má navýšit o 10 procent, trvají na svém odbory

Školské odbory trvají na tom, aby se pevné základy platů učitelů v příštím roce navýšily o deset procent. Návrh ministra školství Roberta Plagy (ANO), který chce desetiprocentní navýšení rozdělit na necelých 2000 korun do tarifů a zbytek nechat na odměny a příplatky, odmítají. Před dnešním jednáním na ministerstvu školství to řekl předseda školských odborů František Dobšík.

ministerstvo školství
doporučujeme

Podle Dobšíka odboráři vypočetli, že desetiprocentní navýšení je realizovatelné a zbudou při něm peníze i na nenárokové složky platu. Rozdělení peněz do tarifů a nadtarifů, jak to avizoval ministr Plaga, není pro odbory schůdné, uvedl Dobšík. Za jejich ústupek označil už to, že přistoupily na růst platů o deset procent.

"My už jsme ustoupili, my neprotestujeme, že vláda nenaplnila patnáctiprocentní navýšení, ale pouze desetiprocentní, takže už si myslím, že je dostatečný kompromis," řekl Dobšík. K případným protestům se chtějí odboráři vyjádřit po dnešním jednání. "Nechci, aby nás někdo obvinil, že jednal pod tlakem, počkáme, jak se pan ministr k našim návrhům postaví," vysvětlil předák.

Z desetiprocentního navýšení v rozpočtu podle Plagy vyplývá, že by učitelé měli v příštím roce dostat přidáno v průměru přibližně 3500 korun. Původně zamýšlel rozdělení peněz na pětiprocentní růst v tarifech a pět procent v nadtarifech, minulý týden ale navrhl, aby si každý učitel z celkové částky přilepšil stejně o 1750 korun. Připustil zároveň, že by se po domluvě s odbory pevná částka v tarifech ještě mohla navýšit, ale jen mírně.

Podle předsedy školských odborářů Františka Dobšíka hrozí, že by se slibovaných deset procent navíc k učitelům nakonec nemuselo dostat. Ministerstvo si podle něj chce nechat v rozpočtu rezervu na nové financování škol, při kterém už nebudou dostávat peníze podle počtu žáků, ale podle odučených hodin. Jejich požadavek, aby šlo celých deset procent navíc do tarifů, podporují také zaměstnavatelé, řekl v pondělí ČTK předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plaga reaguje na Prymulu. Je připraven se bavit o úpravě školního roku

22.09.2020 18:44 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga vyzval nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO) k…

Hygienici zakázali prezenční výuku na univerzitách v Brně

22.09.2020 18:13 Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje od středy 23. září zakázala prezenční výuku na…

Zástupci škol: Rozhodnutí kvůli covidu má být centrální

22.09.2020 16:29 Aktualizováno O zavření škol kvůli epidemii by podle zástupců školských asociací bylo lepší rozhodovat spíš…

Změny v inkluzi? Návrh MŠMT vyvolal rozruch, pedagogové a experti vyzývají…

22.09.2020 13:13 Ministerstvo školství by mělo připravovat změny ve vzdělávání handicapovaných dětí společně s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama