Pevný základ platů učitelů se má navýšit o 10 procent, trvají na svém odbory

Školské odbory trvají na tom, aby se pevné základy platů učitelů v příštím roce navýšily o deset procent. Návrh ministra školství Roberta Plagy (ANO), který chce desetiprocentní navýšení rozdělit na necelých 2000 korun do tarifů a zbytek nechat na odměny a příplatky, odmítají. Před dnešním jednáním na ministerstvu školství to řekl předseda školských odborů František Dobšík.

Přidejte svůj názor

ministerstvo školství
doporučujeme

Podle Dobšíka odboráři vypočetli, že desetiprocentní navýšení je realizovatelné a zbudou při něm peníze i na nenárokové složky platu. Rozdělení peněz do tarifů a nadtarifů, jak to avizoval ministr Plaga, není pro odbory schůdné, uvedl Dobšík. Za jejich ústupek označil už to, že přistoupily na růst platů o deset procent.

"My už jsme ustoupili, my neprotestujeme, že vláda nenaplnila patnáctiprocentní navýšení, ale pouze desetiprocentní, takže už si myslím, že je dostatečný kompromis," řekl Dobšík. K případným protestům se chtějí odboráři vyjádřit po dnešním jednání. "Nechci, aby nás někdo obvinil, že jednal pod tlakem, počkáme, jak se pan ministr k našim návrhům postaví," vysvětlil předák.

Z desetiprocentního navýšení v rozpočtu podle Plagy vyplývá, že by učitelé měli v příštím roce dostat přidáno v průměru přibližně 3500 korun. Původně zamýšlel rozdělení peněz na pětiprocentní růst v tarifech a pět procent v nadtarifech, minulý týden ale navrhl, aby si každý učitel z celkové částky přilepšil stejně o 1750 korun. Připustil zároveň, že by se po domluvě s odbory pevná částka v tarifech ještě mohla navýšit, ale jen mírně.

Podle předsedy školských odborářů Františka Dobšíka hrozí, že by se slibovaných deset procent navíc k učitelům nakonec nemuselo dostat. Ministerstvo si podle něj chce nechat v rozpočtu rezervu na nové financování škol, při kterém už nebudou dostávat peníze podle počtu žáků, ale podle odučených hodin. Jejich požadavek, aby šlo celých deset procent navíc do tarifů, podporují také zaměstnavatelé, řekl v pondělí ČTK předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda má nový problém. Bouří se ředitelky školek, Babiš dostal kritický…

10.10.2019 17:18 Aktualizováno Na 500 ředitelek mateřských škol si stěžuje otevřeným dopisem premiérovi Andreji Babišovi (ANO) na…

V Číně má být popraven profesor. Čeští rektoři protestují, obrátili se na…

09.10.2019 15:05 Česká konference rektorů dnes požádala čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby zabránil popravě…

Univerzita Karlova spolupracuje s Kellnerovým Home Creditem? V Česku to…

09.10.2019 10:49 Aktualizováno Univerzita Karlova uzavřela dohodu, ve které se zavázala ke tříleté spolupráci s firmou Home Credit…

I v Turecku jsou na tom učitelé líp! U Jílkové se všichni hádali kvůli…

05.10.2019 01:57 Aktualizováno Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli nedostatečnému zvyšování platů. Ve školách…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama