Plaga souhlasí s testováním učitelů na covid, rozhodnut má ministerstvo zdravotnictví

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) by nenamítal nic proti testování učitelů na covid-19, souhlasil by zřejmě i s testováním středoškoláků. U nejmenších dětí si to formou výtěru z krku či nosu neumí představit. Rozhodnutí je ale podle něj na ministerstvu zdravotnictví. Plaga to dnes řekl novinářům na tiskové konferenci k systému, podle kterého se budou rozvolňovat opatření ve školství.

Možnost testování učitelů o víkendu připustil také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Naopak u žáků prvních a druhých tříd, kteří se od středy vrátí k prezenční výuce, ministerstvo podle Blatného plošné testování na koronavirus nedoporučí. Například Brno podle náměstka primátorky Petra Hladíka ještě dnes umožní nechat se otestovat učitelům prvních a druhých tříd a družinářům. Celkem jde podle Hladíka o 400 učitelů a 200 pracovníků družin.

"Rozhodně nejsem proti tomu, aby se testovali učitelé," uvedl dnes Plaga. Vzhledem k tomu, že nejvíce nakažených se vyskytovalo po zahájení školního roku mezi středoškoláky, neměl by nic ani proti testování žáků středních škol. "Neumím si úplně představit pravidelné testování těch nejmenších žáků výtěrem štětičkou," dodal. Doufá, že se v následujícím období objeví další typy testů, které se dají používat snadněji.

V současnosti by se jinak podle Plagy asi jednalo o antigenní testy, které jsou méně spolehlivé než laboratorní testy PCR, poskytují ale rychlejší výsledek. V současnosti se využívají při testování klientů i zaměstnanců v sociálních pobytových zařízeních. Stejně jako při PCR testech se při nich dělá výtěr. Ještě snadnější testování by mohli umožnit rychlotesty ze slin, takzvané lamp-testy. Jejich rozšíření na trh v ČR sliboval již v polovině září do několika týdnů bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Podle Plagy je třeba při případném testování zohlednit také velké množství lidí, kterých by se ve školství týkalo. V případě učitelů by šlo o 172.000 lidí, řekl. Pokud by se testovali všichni zaměstnanci ve školách, pak by počet stoupl na čtvrt milionu. Jestliže by se to týkalo i všech žáků a studentů, jednalo by se podle něj o dalších 1,4 milionu lidí.

"Klíčové rozhodnutí musí udělat ministerstvo zdravotnictví, protože testování musí být smysluplné, musí být proveditelné s ohledem na to, o kolika lidech se bavíme a s ohledem na nějakou pravidelnost," dodal Plaga. Podle něj na tom nyní pracuje skupina expertů na ministerstvu zdravotnictví.

Doplnil, že je nutné si zároveň uvědomit, že nákaza se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky po zahájení školního roku šířila nejvíce mezi studenty ve věku 16 až 19 let. Tato věková kategorie podle Plagy měla asi desetkrát větší výskyt covidu-19 než děti ve věku do pěti let a čtyřikrát větší než školáci mezi šesti a 11 lety.

Související

Více souvisejících

Školství Robert Plaga učitelé Jan Blatný ministerstvo zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy