Nejistotu, zda gymnazisté budou povinně maturovat z matematiky už na jaře příštího roku, chce ukončit většina poslanců. V názoru, zda podpořit návrh ministra školství Roberta Plagy (za ANO) na zrušení plánu povinných maturit z tohoto předmětu, se ale liší. V prvním čtení se předlohou budou zabývat dnes. Expert na školství hnutí STAN poslanec Petr Gazdík chce vyzvat Plagu, aby uspořádal kulatý stůl, který povede k dohodě na podobě maturit v příštích deseti letech. Bez takové dohody Starostové návrh nepodpoří.
Zrušení povinné maturity z matematiky navrhla vláda i opoziční Piráti. Osud předloh ale není jistý, protože nemají jednoznačnou podporu ani v řadách provládních poslanců. Vládní návrh navíc předpokládá omezení státní maturity jen na didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky z jazyků by se měly přesunout zpět do škol.
Plaga doufá, že dnes poslanci zákon v prvním čtení schválí. Byl by rád, kdyby někdo z poslanců navrhl rychlejší projednání zákona.
Piráti podle poslance Lukáše Bartoně podporují oba návrhy, tedy svůj i vládní. Novinářům řekl, že se vládní návrh nechal inspirovat a řeší podobnou věc, tedy zda mají mít maturanti povinnou matematiku i cizí jazyk. Strana chce podle něj svobodnou volbu mezi oběma předměty.
Plagův návrh kritizuje jeho předchůdkyně z ČSSD Kateřina Valachová, dnes ještě s ministrem chce jednat o možných úpravách ve školském výboru.
ODS podle poslankyně Jany Černochové podpoří projednání novely, aby prošla do druhého čtení. Občanští demokraté se dohodli, že poslanci budou mít v tomto případě volné hlasování.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová kritizovala, že studenti stále nevědí, zda se jich povinná maturita bude týkat. Aby se nejistota neprodlužovala, budou poslanci TOP 09 hlasovat pro projití novely do debaty ve výborech. Maturita z matematiky by podle nich neměla být povinná, protože přetrvávají nedostatky v její výuce.
Gazdík Plagu vyzve, aby co nejrychleji sezval kulatý stůl sněmovních stran. "Tam bychom se snažili najít řešení a zavázat se, jak budou vypadat maturity v příštích deseti letech. Za to jsme připraveni podpořit konec povinné maturity z matematiky," řekl. Urychleně otevřít debatu o výuce matematiky chce také Jiří Mihola z KDU-ČSL. "Jsme pro odklad povinné maturity. Přijde mi velmi neseriózní, aby student rok předtím, než by měla být, aby nevěděl, na čem je," uvedl.
Svoboda a přímá demokracie (SPD) podle poslankyně Terezy Hyťhové zváží podporu vládního návrhu zákona, pokud je Plaga ujistí, že absence maturitní zkoušky z matematiky nepovede k poklesu kvality českého školství. Novelu Pirátů SPD odmítá.
Pro zachování povinnosti maturovat z matematiky budou hlasovat poslanci hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší a Zuzana Majerová Zahradníková. Podle nich významná část pedagogů a průmyslových svazů považuje upozaďování matematiky za chybu.
Dosud platná norma počítá se zavedením povinné maturity ze tří předmětů, tedy češtiny, cizího jazyka i matematiky, na gymnáziích a lyceích od jara 2021. O rok později má povinnost začít platit pro většinu ostatních maturitních oborů. V současnosti dělají všichni maturanti státní zkoušku z češtiny a vedle ní si většina vybírá cizí jazyk.
Související
Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na hlubší potíže
Upravená podoba maturit je konečná, dle Plagy přispěje k uplatnění absolventů
státní maturity , Petr Gazdík , Školství , Robert Plaga , studenti , Starostové a nezávislí (STAN) , Markéta Pekarová Adamová , Václav Klaus ml. , Jiří Mihola (KDU-ČSL) , Trikolóra hnutí občanů , top 09 , Kateřina Valachová , Jana Černochová , Česká pirátská strana
Aktuálně se děje
včera
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
včera
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
včera
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
včera
Nedodržení závazků, se kterým dokážeme žít. První reakce EU na nová Trumpova cla
včera
Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku
včera
Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam
včera
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
včera
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
včera
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
včera
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
včera
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
včera
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
včera
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
23. července 2026 21:56
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
23. července 2026 21:07
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
23. července 2026 19:59
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
23. července 2026 19:15
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
23. července 2026 18:31
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
23. července 2026 17:44
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
23. července 2026 16:58
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
Ve věku osmdesáti čtyř let zemřel bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) R. James Woolsey, který stál v čele agentury v klíčovém období po skončení studené války. Někdejší vysoký bezpečnostní činitel skonal ve svém domě ve Washingtonu v důsledku mozkové mrtvice. Zprávu o jeho úmrtí potvrdila jeho manželka Conchita Sarnoff Woolseyová.
Zdroj: Libor Novák