Povinné testy studentů: Vzorek by si odebírali sami, navrhuje ministerstvo

Využití testů na covid-19 ve školách, kdy by si studenti sami odebrali vzorek pro antigenní test, by muselo povolit ministerstvo zdravotnictví. U testovacích sad, které by mohly být dostupné v milionech kusů týdně, je třeba ověřit parametry. Dodané mohou být za měsíc od objednání. Vyplývá to z materiálu ministerstva školství (MŠMT), který popisuje jednotlivé typy testů.

Posuzovalo testy osmi výrobců, českých i zahraničních. Testování závěrečných ročníků by se týkalo zhruba 98.000 středoškoláků a 30.000 zaměstnanců škol. Podle návrhu ministerstva by mohlo fungovat od 1. března a mělo by vyjít na 80 až 180 milionů korun týdně.

Zvažují se obě metody, jak antigenní testování s výsledkem v řádu minut, tak metoda PCR, která vyžaduje vyhodnocení v laboratoři. Místo nepříjemného výtěru z nosohltanu by se vzorek mohl odebírat například z přední části nosu, vykloktáním nebo odplivnutím sliny do nádobky. Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová minulý týden uvedla, že zatím není povolený žádný test, který by nemusel odebírat a vyhodnocovat zdravotník. O případné povolení podle ní musí požádat výrobce. Povolené jsou samoodběry pro některé typy testů vyhodnocovaných v laboratoři.

"V ČR existují dostatečné výrobní a laboratorní kapacity pro neinvazivní testování všech závěrečných ročníků středních škol RT-PCR testy jednou týdně. V ČR by tak měla existovat kapacita asi 35.000 testů denně, potřebných pro pokrytí závěrečných ročníků," píše se v materiálu MŠMT.

Domácí výrobci odběrových sad uvádějí výrobní a laboratorní kapacity desítky tisíc denně. Zahraniční výrobci antigenních testů nabízejí řádově miliony týdně. Podle materiálu by antigenní testy mohly vést k relativně levnému a snadnému rozšíření testování na všechny školy a ročníky. "Parametry testů však nejsou důvěryhodné a je třeba je nejprve ověřit," píše se v dokumentu. Aktuálně se u dvou z nich dělají srovnávací studie.

Ze zahraničních testů má MŠMT vyhlédnuté antigenní sady LEPU test a Vchceck, které do Česka dováží firma Quickseal a ZandCell AB a SAligen od firmy BakterMedical. LEPU test by podle materiálu měl stát zhruba 130 korun za test, vzorek by se odebíral z přední části nosu a výsledek by byl za 15 minut. Týdně by firma mohla dodávat dva až tři miliony sad. Tento druh testu pro samoodběry koupilo před dvěma týdny Rakousko.

Pro test Vchceck se odebírají sliny pomocí savé houbičky, výsledek je také za 15 minut a cena je 180 korun. Problémem by podle materiálu mohlo být to, že testovaný nesmí dvě až čtyři hodiny před testem pít. Firma může dodat do měsíce tři až čtyři miliony testů týdně.

U testů dodávaných firmou QuickSeal by měly být výsledky ověřeny studií v ČR do dvou týdnů, u testů od firmy BakterMedical je ověřil Zdravotní ústav v Ostravě. U švédského testu ZandCell AB může podle něj být problém se schopností testovaných vytvořit hlen, což může vést k neplatným vzorkům. Test je vyhodnocen za 15 minut a stojí asi 300 až 400 korun. Česká firma BakterMedical vyrábí i vlastní test ze slin naplivaných do odměrky. Cena testu je 300 až 400 korun a vyhodnocení trvá deset minut.

Z testů pro odběr vzorku vyžadujících PCR metodu MŠMT posuzuje kloktací testy Gargest, na kterých se podílel Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Výrobní kapacity uvádí výrobce asi 60.000 denně a laboratorní 20.000 až 30.000 denně. Pilotně se s nimi testuje ve školách na Slovensku. U této lékařské fakulty MŠMT zvažuje také metodu stěru z nosu, kde je kapacita za dva až tři týdny až 100.000 testů denně.

Firma DIANA Biotechnologies nabízí výrobní kapacitu 20.000 testů denně, kterou v řádu týdnů může navýšit na dvojnásobek. Pro vyhodnocení má laboratoře v Praze a Ostravě. Pomocí savé houbičky by se měly odebírat vzorky od výrobce Genspector. Metoda je certifikovaná pro samoodběr, kapacita je 20.000 testů denně.

Pravidelné plošné testování na covid-19 by podle materiálu ministerstva mělo umožnit bezpečné znovuotevření škol i v nepříznivé epidemické situaci. Závěrečné ročníky středních škol považuje úřad v tomto smyslu za prioritní, protože je na jaře čekají maturitní a závěrečné zkoušky a riziko šíření nákazy je v jejich případě větší než u mladších žáků. Organizace testování by podle ministerstva přitom neměla být tak náročná, protože jde o menší počet škol než třeba základních. Středních škol je v ČR kolem 1200 a základních zhruba 4200.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) studenti

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Má se hrát fotbal v zimě?

Sněhová kalamita zavařila vedení Ligové fotbalové asociace. Zaslouženě

To, že se nejvyšší fotbalové soutěže hrají i přes Vánoce a Silvestra v Anglii či ve Španělsku, je známá věc, přeci jenom tam ale panují trochu jiné klimatické podmínky umožňující fotbal hrát. Pravda, situace, která nastala o prvním prosincovém víkendu v Česku, je v mnoha ohledech mimořádná a nemusí nastávat každý rok, přeci jenom je ale větší pravděpodobnost v tom, že v českých zeměpisných šířkách a délkách nastane takováto situace častěji. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Hledání trenéra fotbalové reprezentace se dostalo do další fáze. Šanci má Hašek s Nedvědem

Jak známo, česká fotbalová reprezentace je pouhý půlrok do mistrovství Evropy v Německu bez trenéra. Stalo se tak poté, co po úspěšné kvalifikaci v listopadu na svůj post rezignoval kouč Jaroslav Šilhavý. Od té doby se v médiích přetřásalo mnoho jmen, která by ho mohla nahradit, od představitelů Fotbalové asociace ČR (FAČR) ale žádné jméno případného nového trenéra nedostanete. Jak sám předseda FAČR Petr Fousek v pondělí uvedl, do doby, než bude něco jistého, žádné jméno neřekne. Obecně se ale nejvíce spekuluje o tom, že by měl národní tým převzít tandem Ivan Hašek-Pavel Nedvěd.

včera

včera

včera

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.

včera

Ilustrační foto

Počasí v Česku lámalo rekordy. Meteorologové podobně teplý podzim nepamatují

Letošní podzim v pražském Klementinu zaznamenal nejteplejší teploty od počátku měření v této stanici v roce 1775. Podle tiskové zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla průměrná teplota od září do konce listopadu 13,6 stupňů Celsia, což představuje odchylku od normálu let 1991 až 2020 o 2,6 stupně.

včera

včera

včera

Hamás plánoval útok na Izrael několik let. Měl i pokyny, které rukojmí zabíjet

Údaje a dokumenty získané od palestinského militantního hnutí Hamás po útoku na Izrael 7. října ukazují, že militanti tento útok dopodrobna plánovali několik let. V úterý to uvedli dva nejmenovaní zpravodajští důstojníci z Izraele, napsal server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy