Rozhodnutí epidemiologů otevřít za přísných hygienických podmínek k ochraně proti koronaviru první stupeň základních škol by se podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka mělo respektovat.
Společnost by se podle něj měla vrátit ke svému standardnímu fungování, ale zároveň by se měly respektovat obavy z nákazy u lidí, kteří mají zdravotní problémy. Školy podle něj budou fungovat do konce školního roku velmi odlišně. Kolik učitelů se do nich dnes vrátilo, proto v současnosti není možné říct, podobně jako zatím nejsou zcela jasné počty dětí. Dobšík to dnes řekl ČTK.
Základní školy se podobně jako další stupně škol zavřely kvůli šíření koronaviru 11. března. Od 11. května do nich mohou chodit žáci devátých tříd na přípravu k přijímacím zkouškám. Dnes se do lavic vrátily i mladší školáci. Docházka je dobrovolná, část dětí i učitelů proto stále zůstává doma. Žáci ve školách podle doporučení ministerstva školství a epidemiologů budou ve skupinách nanejvýš po 15. Skupiny se nemají měnit ani potkávat. Ve třídách děti nebudou muset mít roušky, pokud zachovají rozestupy alespoň 1,5 metru. Na chodbách, toaletách či v šatnách budou roušky povinné.
"Není snadné říct, zda je správně, že se školy za těchto podmínek otevřely," uvedl Dobšík. Podle něj by se mělo respektovat rozhodnutí epidemiologů. "Rozhodně si myslím, že by společnost měla začít fungovat běžně a standardně," řekl. U některých učitelů je ale nákaza riziková a nikdo nebyl schopen vyvrátit jejich obavy, dodal. Zdůraznil přitom, že tito lidé se ve většině případů nechtějí vyhýbat práci a mají zájem dohodnout se na výuce online.
Podle něj budou i proto školy fungovat velmi odlišně. "Myslím si, že přehled o počtu učitelů, kteří se vracejí, není schopen nikdo dát, protože na každé škole je to úplně jinak," řekl. Ředitelé podle něj žádnou statistiku nevykazovali. "Ministerstvo říká - nevím, na základě čeho - že nastoupí asi 60 procent žáků. A jestli se od toho dá odvodit stejný počet učitelů, to taky nevím," doplnil.
Uvedl, že velká část učitelů i ředitelů poukazovala na to, že mohou výuku do konce školního roku dokončit distančně. "Je to jiná forma, asi se toho neprobere a nezopakuje v takové míře, jako kdyby to bylo prezenčně, ale určitě se to dá všechno dohnat," řekl. Podle něj by výuka na dálku do konce června nebyl problém. Chápe nicméně, že bylo třeba zohlednit i to, že někteří lidé potřebují dát děti do škol, aby se mohli vrátit do práce.
Fungování hygienických pravidel ve školách se podle Dobšíka bude odvíjet od počtu žáků. Pro školy s jejich nižším počtem, bude dodržování podmínek jednodušší, řekl. Většina škol podle něj rozdělila práci mezi zaměstnance tak, aby se příliš nepřetěžovala jen nějaká jejich část.
Někde podle něj byla domluva učitelů s řediteli obtížnější, ale situace se zlepšila poté, co ministerstvo upřesnilo manuály. Na některých místech podle něj také na ředitele naléhali zřizovatelé, aby se uspokojila poptávka rodičů. Tyto situace ale podle něj byly spíš výjimečné.
17. prosince 2025 13:07
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Související
Odstartovaly turnusy jarních prázdnin. Tady je velký přehled termínů
Studenti v Ústí zburcovali policii. Obavy z útoku ve škole se nepotvrdily
Školství , František Dobšík , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Válka se dnes vede s iPady, AI bude brzy operovat rychleji než jakýkoli člověk, prohlásil Zelenskyj v Londýně
před 1 hodinou
Výbušné téma v USA: Američanům se představa vojáků na půdě Íránu ani trochu nelíbí
před 3 hodinami
Pozornost světa se nesmí odvrátit od Ukrajiny k Íránu, prohlásil Starmer na setkání se Zelenským
před 4 hodinami
Macron končí, Starmer mě zklamal, jsme nejmocnější a o pomoc od NATO nestojíme, zuří Trump
před 5 hodinami
Ceny ropy na světových trzích dnes opět letí vzhůru. Situaci v regionu vyhrotily nové incidenty
před 6 hodinami
Babiš s prezidentem řešil rozpočet. Pavel jej podepíše v pátek
před 7 hodinami
Na Blízký východ míří vrtulníková loď USS Tripoli, na palubě má tisíce mariňáků
před 8 hodinami
Židlochovice se staly terčem sofistikovaného kybernetického útoku. Hackeři požadují výkupné
před 9 hodinami
S Izraelci původně spolupracovat nechtěl, Evropu poslal hlídat Arktidu. Trumpovy požadavky se mění každý týden
před 10 hodinami
My válku nezačali, on nemá plán. Proč se státy NATO nechtějí připojit k Trumpovu tažení proti Íránu?
před 10 hodinami
Faktický vládce Íránu a mozek represí. Kdo byl Alí Larídžání?
před 11 hodinami
Izraelská armáda zabila pravou ruku Chameneího, šéfa bezpečnostní rady, a velitele jednotek Basídž
před 12 hodinami
EU důrazně varovala Izrael před pozemní ofenzívou v Libanonu
před 13 hodinami
Trump si našel další cíl. Pokouší se převzít Kubu
před 13 hodinami
Trump u spojenců tvrdě narazil. Rozpoutal válku, se kterou nechce nikdo nic mít.
před 15 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Meteorologové tuší, jak bude o Velikonocích
včera
Policie vyšetřuje týrání zvířat na Teplicku. U ženy se našla i mrtvá koťata
včera
Gudas si znepřátelil v NHL fanoušky. Tvrdým hitem ukončil sezónu Matthewsovi
včera
Nový most v Praze bude otevřen za měsíc, oznámil náměstek primátora
včera
Bubeníčková si ve dvacetikilometrovém závodě doběhla pro svoji čtvrtou medaili z paralympiády
Je jednoznačnou českou hvězdou letošní paralympiády v Miláně a Cortině d'Ampezzo. Právě ona se postarala o nejvíce cenných kovů pro českou výpravu. A v závěrečný soutěžní den této paralympiády tomu nemohlo být jinak. Po stříbrech z biatlonového individuálního závodu a běžeckého desetikilometrového závodu a bronzu z biatlonové stíhačky přidala v neděli teprve sedmnáctiletá zcela nevidomá paralympionička kombinující biatlon a běžecké lyžování Simona Bubeníčková další stříbro, tentokrát z běžeckého dvacetikilometrového závodu. Nestačila jen na ruskou reprezentantku Anastasiji Bagijanovou.
Zdroj: David Holub